ВМРО-ДПМНЕ ќе го поништи анексот со Софија што го подготвуваат Заев и СДСМ

Планот на ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт е доколку Заев потпише анекс, нов договор во кој не се заштитени македонските интереси истиот да...

ОН ја отстрани марихуаната од списокот на „опасни дроги“

Комисија на Обединетите нации вчера гласаше за отстранување на канабисот за медицински цели од категоријата најопасни дроги во светот, долгоочекувана...

Баба Македонка во Солунско: Нашиот јазик е македонски (ВИДЕО)

Класична македонска приказна во Грција, Егејска Македонија. Баба Македонка разговара со свој помлад роднина кој живее на запад и му раскажува за селото и...

Ќулавкова: Од Македонија направивте „проклета авлија“

„Кога личниот интерес им е поважен од националниот, кога се слуги на туѓите интереси, кога го бранат фашизмот наместо Отпорот,...

Игор Радев: Колку Бугарија повеќе не’ стега во „прегратка“, толку отпорот е пожесток

Докторот по кинеска филологија Игор Радев во интервјуто за актуелните јазични прашања со Бугарија вели дека правото на слободно носење...

Блумберг: Коронавирусот бил присутен во САД и пред Вухан

Американскиот центар за превенција и контрола на болести објави дека, врз основа на истражување, коронавирусот бил присутен во Америка уште пред...

Јакимовски открива што прават Бугари кога се во тесно и кога не се

Хахаха! Македонија била коминтерновска творба?! Е ајде да видиме дали Сталин дал предлог да се признае македонската нација или самите Бугари? Што кажува историјата? Историјата вели...

Тасевски: Ни ЉуБчо, ни Бучко, ни Кличко. Прекинете ги преговорите со Бугарите веднаш

Актерот Сашо Тасевски го коментира анонимното писмо од офицери на Армијата на Република Македонија до власта во врска со уцените од Бугарија...

Академик: Планираат метафизичка ликвидација на Македонците

Кога личниот интерес им е поважен од националниот, кога се слуги на туѓите интереси, кога го бранат фашизмот наместо Отпорот, кога шират омраза од...

ФБ-статус на денот: Ова земјотрес беше или Бучко тргна за Бугарија со тенкот?

Охриѓанецот Иљче Затаракоски ја има објавата на денот на Фејсбук, во која ги поврза земјотресот во Илинден и новиот специјален претставник на...

Последни вести

Хајредини: Кој знае што ќе биде Бучковски задутре

Статус на денот дефинитивно е објавата на фејсбук на поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, кој, веројатно е збунет од екпресното менување...

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...