Актерот Јовановски во домашен притвор, Мукоски и Василевски остануваат во Шутка

Владо Јовановски, актер и еден од учесниците и говорници во протестните маршови на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, заминува во домашен притвор, откако Апелациски...

Стразбур ги стави луѓето над 80 години во „отпишаните“

Во универзитетската болница во Стразбур медицинскиот персонал работи дури и ако е заразен со коронавирус, а пациенти постари од 80 години повеќе...

Нова полноќна средба кај претседателот

Синоќа во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија во „Вила Водно” се одржала средба на која учествувале претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, претседателот...

Проф. Кекеновски до Заев: Лицемерие и по свадба тапани

Професорот Јове Кекеновски бара власта да не помислува да ја менува одлуката на народот искажана на референдум. Одлуката на референдум е гласот на народот,...

Пописот (не) е болна тема

Прашањето „Колку сме и дали сме токму“ останува да виси како отворен проблем во Македонија што неретко служи како оружје за политичка пресметка или...

Македонски автобус се превртел во Србија

Автобус на македонски превозник кој патувал кон Копаоник околу 10 часот изутринава се превртел во Србија на магистралниот пат Прокупље – Блаце, пренесуваат српските...

Исламската држава нападна во Техеран

Во координирани напади во Техеран, атентатори самоубијци се разнесоа во парламентот и во мавзолејот на Хомеини. Одговорност за наподот презеде „Исламската држава“. Атентаторот самубиец во...

Повик за смена и на Џафери за „Република Македонија“ како Мизрахи (ВИДЕО)

Старо-новиот собраниски спикер Талат Џафери од новите министри побара почитување на Уставот и на законите на Република Македонија, а тие ја повторуваа...

Проф. Силјановска: За ,,Преспанскиот договор и пошироко” (СТУДИЈА)

Пишува Гордана Силјановска Давкова Професор по уставно право ДОЛГО ИМЕ, ПРОШИРЕН ПРЕДМЕТ, АСИМЕТРИЈА Официјалниот назив на Преспанскиот договор е „КОНЕЧЕН ДОГОВОР ЗА РЕШАВАЊЕ НА РАЗЛИКИТЕ,...

Вардарци и „Комити“ како едно во „Ланксес арена“ (ВИДЕО)

Неизмерна беше радоста меѓу ракометарите на Вардар и нивните навивачи на трибините на „Ланксес арена“ по величествениот триумф над Барселона во полуфиналето...

Последни вести

Хајредини: Кој знае што ќе биде Бучковски задутре

Статус на денот дефинитивно е објавата на фејсбук на поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, кој, веројатно е збунет од екпресното менување...

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...