Стерјовски ја обвини Албанија за геноцид врз Македонците

Васил Стерјовски, генерален секретар на Македонска алијанса за европска интеграција, ја обвини Албанија дека со признавањето бугарско малцинство врши геноцид врз Македонците во земјата. „Во...

И законот за јазици испратен во „Службен весник“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вечерва нешто по 21 часот на неговиот Фејсбук профил објави дека Законот за употреба на Јазиците е...

Арис и ПАОК сакаат во заедничката кошаркарска лига на Македонија и Бугарија

Идејата на претседателот на Бугарската кошаркарска федерација, Георги Глушков, за регионална лига со клубови од Бугарија и од Македонија, ја прифаќаат и...

Бугарската стипендија за македонските студенти поголема за 40 лева

Месечната стипендија за студентите од Македонија и од бугарските заедници во странство ќе се зголеми од 200 на 240 лева (околу 120...

Хрватската амбасадорка во Скопје ја прекрши Виенската конвенција (ФОТО)

Хрватската амбасадорка во Скопје Даниела Баришиќ ја прекрши Виенската конвенција за дипломатски односи преку социјалните мрежи. Баришиќ @danijelabarisic на Твитер реобјави навредлив твит во кој...

Конгресменот што тврдеше дека сме вештачка држава против Хојт Ли

Приказните за Сорос се многу претерани, американската дипломатија не се меша во внатрешните работи на балканските држави но национализмот на Балканот е во пораст,...

МИА: Ни Меркел ни Курц не можат да влијаат на Христијан Мицкоски за Преспанскиот...

Без да цитира официјален извор што е вообичаена практика за државна новинска агенција ниту барем приближно да го лоцира изворот на заканата, Македонската Информативна...

Апасиев VS Фрчко: Шах мат во три реченици

Во фејсбук судирот меѓу двајцата професори Димитар Апасиев и Љубомир Фрчкоски подебелиот крај го извлече екс министерот и поразениот кандидат за претседател во 2009...

Договорот со Македонија утре на седница на бугарската Влада

Министерскиот совет на Бугарија на својата утрешна седница ќе му предложи на Народното собрание да го ратификува Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со...

Случајот „Монструм“ одложен за 11 јули поради – технички причини

Поради недостиг од технички услови за сослушување на заштитниот сведок, денешното рочиште за предметот „Монструм“ е одложено за 11 јули. Предметот „Монструм“ е отворен за...

Последни вести

Хајредини: Кој знае што ќе биде Бучковски задутре

Статус на денот дефинитивно е објавата на фејсбук на поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, кој, веројатно е збунет од екпресното менување...

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...