Скопје спремно за решавање на името, Коѕиас отвора уште три спорни точки

Никогаш и не се работеше само за името кое Грција го оспорува речиси од првиот ден на осамосојувањето на Република Македонија, туку за цела...

И Никола Попоски сака закон за јазици но бара интеграција а не фушерај

Ни треба Закон за употреба на јазиците, затоа што треба таа интеграција во општеството на помалите заедници во општеството да се заврши, но не...

Споменик на Михаил Калашников со погрешен „калашников“

Работници во Москва отсекле дел од новиот споменик на рускиот креатор на светски позната автоматска пушка АК-47, бидејќи оружјето на статуата било реплика на...

И Грција има свое Скопје, и тоа неколку

„Скопиа“,  (Σκοπιά) е името кои грчките политичари, граничари, трговци, па и обичните Грци, го употребуваат за нивниот северен сосед наместо предолгото Поранешна југословенска Република...

Пописот (не) е болна тема

Прашањето „Колку сме и дали сме токму“ останува да виси како отворен проблем во Македонија што неретко служи како оружје за политичка пресметка или...

Абер дојде од Америка, ќе се пребројуваме во 2019-та година

Попис на населението во Република Македонија ќе се одржи по две години, соопштил премиерот Зоран Заев на средба со претставници на Обединетата македонска дијаспора...

Стопирани референдумите против изградба на мигрантски кампови

Мигрантите и за нивното населување не се прашање кое е во надлежност на општините и затоа Државниот инспекторат за локална самоуправа донесе одлука да...

За Игор Југ осум дена притвор

Осум дена притвор му е определен на осомничениот за насилствата во Собранието, Игор Југ  и вчера бил упатен на извршување на определената мерка, дознава...

Затворот Шутка претворен во тврдина, закани од Косово

Истражниот затвор во Шуто Оризари последниве денови е претворен во вистинска тврдина откако во него се сместени засилени полициски специјални сили. Во дворот на затворот...

Во Македоније не се нудат пари за избори, се бараат врски за други услуги

Според прелиминарните резултати од истражувањето на проектот ИНФОРМ кој го опфаќа Западниот Балкан, Македонија е на врвот на листата со држави каде што граѓаните...

Последни вести

Хајредини: Кој знае што ќе биде Бучковски задутре

Статус на денот дефинитивно е објавата на фејсбук на поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, кој, веројатно е збунет од екпресното менување...

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...