“Мајката” на Арачиново купувала суџук со општински пари

Градоначалничката на Арачиново Миликие Халими со службени пари купувала храна и предмети кои што не можат да се оправдаат пред граѓаните и финансиските ревизори,...

СДСМ и ДУИ се скараа кој е позаслужен за албанскиот јазик

Потпретседателот на СДСМ и пратеник Мухамед Зекири, преку Фејсбук и порача на ДУИ да не се кити со туѓи перја кога станува збор за...

Тито Беличанец за потписот на Џафери за двојазичноста: Ај да е со среќа!

„Со среќа“ потписот од парламентарниот спикер Талат Џафери за Законот за употреба на јазиците без тој на претседателот Ѓорге Иванов преку својот...

Најголемиот македонски жив уметник со поддршка за Столе, Борко, Кире и другите ракометари

Во екот на јавните препирки околку ракометниот национален тим кому симпатизери на СДСМ му забрануваат да ја пее "Бисер Балкански" а сервисот на албански...

Таљат, Маркс и одумирањето на државата – Пишува Роберт Димитриевски

Да беше жив денес Карл Маркс, ќе беше горд на потврдата на својата теорија за одумирање на државата и бескрајно благодарен на...

Директор на ДУИ купува возило какво што нема ни претседателот

Додека во Македонија се менува името и земјата тргнува по патот на федерализацијата директор на ДУИ набавува службено возило вредно речиси 50 илјади евра. Порталот...

Иванов: Го видовме вистинското лице на коалицијата СДСМ-ДУИ

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, преку писмена изјава го коментира вчерашното објавување на Законот на јазици во Службен весник без негов...

Директор на Јавно претпријатие ги суспендираше претседателот и уставниот суд

Додека уставните судии молчат за неуставниот потег со кој Јавното претпријатие Службен весник незаконски без законска основа и без потпис на претседателот Иванов го...

Астеруд повика на бојкот на Законот за јазици

„Џафери флагрантно го повредува уставот, тоа е правно насилие на исто рамниште како оние со физичкото во Собрание, напиша професорката и поранешен...

Последни вести

Преживеа владата на Тереза Меј

Британската влада, предводена од Тереза Меј, го преживеа гласањето за доверба, иницирано од  Лабуристичката партија на Џереми Корбин, откако парламентот вчера  го отфрли договорот на премиерката за...

Најчевска: Мафтање со орли, лавови… е знак на неизживеаност

Професорката Мирјана Најчевска, денеска со уште еден статус на Фејсбук се обидува да им разјасни некои работи околу Законот за употреба на...

Побегнал веќе осуден напаѓач на Зијадин Села?

Никола Војминовски, осуден на 13 години затвор за напад над пратеникот Зијадин Села на 27 април не бил пронајден дома, при рутинската...