Уште непочнат, на Бучковски му го одзедоа правото да преговара

Професоре Бучковски, Ви го одземам правото да преговарате со Бугарија во мое име и во име на мојот народ, пишува во својата најнова колумна...

Бучковски падна за Бугарија, за 15 дена ќе се знае судбина на Заев

Прашањето за доверба во македонската влада се очекува до 15 декември. Јасни и прецизните се услови на опозицијата, која ја предупреди Владата на Македонија...

Македонија да вложи дополнителни напори со Бугарија, бара Вархеји

Еврокомесарот Оливер Вархеји не е оптимист дека до крајот на годинава ќе биде усвоена преговарачката рамка за старт на преговори на Европската...

Бугарија се фатила „за гуша“ со членки на ЕУ, заклучоците за Македонија блокирани

Бугарија денеска со поставување на барања кои се неприфатливи за другите земји членки ги изиритирала земјите членки но успеала да ги блокирала ЕУ заклучоците...

Четири степени на одбрана – пишува Драган Милосављевиќ

Стојанче Ангелов, некој командант со лепливо раче, Бучковски, крајно сомнителен настап на Заев...сеедно кој, кога, како и зошто. Пропагандниот гениј на власта редовно командува...

Лингвистите со ембарго на преговори за јазикот и историјата со Бугарија

Фразата „македонски јазик според Уставот“, не може да биде опција во било какви политички разговори затоа што македонскиот јазик им припаѓа на Македонците, како...

Нова позиција на Бугарија: Проширувањето да се решава во дебатата за иднината на ЕУ

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова на средба со белгискиот амбасадор во Софија изјави дека е песимист дека Македонија ќе започне преговори со ЕУ...

Македонија се искачи на осмото место во светот по починати од Ковид-19 на милион...

По САД, Македонија ја престигна и Аргентина и се искачи на осмото место во светот по бројот на смртни случаи од Ковид-19...

Силјановска: На Македонија ѝ се заканува вирусот Зоран Заев

Пратениката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска на протестот пред влада предупреди дека на Македонија ѝ сде заканува смртоносен вирус:

Три начини како Владата да ја искористи тоалетната хартија што ја доби на протестот

На денешните протести на кои повика ВМРО-ДПМНЕ и на кои беше блокирана зградата на Македонската влада симболично беа фрлени десетици парчиња тоалетна хартија кон...

Последни вести

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...

Алијанса-Алтернатива: Бучковски е назначен за шеф на Бујар Османи за да го дискредитира

Коалицијата Алијанса -Алтернатива смета дека дискредитацијата на албанските функционери е веќе добро позната појава во земјата, а дека со назначувањето на...