За ново име и влез во НАТО и ЕУ, 10 отсто повеќе граѓани од...

Десет отсто повеќе граѓани се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија, во однос на оние кои се против, откри во...

Росоклија: Нема народ кој знае сѐ, освен Македонците

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС Нема народ во кој сите знаат сѐ, освен Македонците во Македонија. Нема земја во која живеењето е пристојно, а во која аматери се бават...

Ексклузивно: НАТО ни порачува дека без реформи џабе менуваме име и устав (ФОТО)

Според документот до кој дојде expres.mk а кој се однесува на оперативниот план за македонското пристапување во НАТО решението на името, успешен референдум и...

Ѓорги Спасов ги понижи Лупевска, Васиќ, Каранфиловска, Астеруд

Екс амбасадорот и министер за правда Ѓорѓи Спасов на својот фејсбук профил ги навреди и понижи новинарките Снежана Лупевска Созен и Сања Васиќ, професорката...

Денеска покана за Македонија да почне преговори со НАТО

„Во 2008 одлучивме дека НАТО ќе ѝ додели покана на ПЈРМ за влез во Алијансата штом се изнајде заеднички прифатливо решение за името во рамките...

Твит на денот: Проф. Јасна Котеска

Опа вести. „Откако ќе биде целосно завршен договорот со Грција“... бла бла, „ќе се ефектуира членството во НАТО“. Браво бе. Каков дил, какви преговарачи...

Заев: Грција доби име ерга омнес, ние ерга омнес идентитет

  Со Преспанскиот договор, Грција обезбеди име ерга омнес додека Скопје „ерга омнес  идентитет", изјави македонскиот премиер Зоран Заев за Би-Би-Си. Заев изрази уверување дека договорот...

Северна Македонија е причина за протерувањето на руски дипломати од Грција

Двајцата руски дипломати кои се протерани од Грција и двајца на кои Атина им забранила влез се поврзани со организирање на дел од протестите...

Генимата против Македонија да добие покана за НАТО

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во...

Градоначалникот нa Ново Село фатен во шверц со цигари

Приведен градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев кој се сомничи за шверц со цигари. Стојчев бил приведен синоќа додека бил заедно со неговата...

Последни вести

Преживеа владата на Тереза Меј

Британската влада, предводена од Тереза Меј, го преживеа гласањето за доверба, иницирано од  Лабуристичката партија на Џереми Корбин, откако парламентот вчера  го отфрли договорот на премиерката за...

Најчевска: Мафтање со орли, лавови… е знак на неизживеаност

Професорката Мирјана Најчевска, денеска со уште еден статус на Фејсбук се обидува да им разјасни некои работи околу Законот за употреба на...

Побегнал веќе осуден напаѓач на Зијадин Села?

Никола Војминовски, осуден на 13 години затвор за напад над пратеникот Зијадин Села на 27 април не бил пронајден дома, при рутинската...