Жените во пензија на 62+2

Со новите измени во Законот за работни односи се предлага жените да одат во пензија на 62 години, но доколку сакаат да...

Митев: Српски госпоѓи создаваат антибугарска хистерија во Македонија

Бугарскиот историчар и универзитетски професор Трендафил Митев тврди дека секоја десетта госпоѓа во Скопје е со српско потекло и овие жени ги воспитуваат децата...

Македонци од Хрватска: Доста е господине Заев! Не продолжувајте со јавното понижување

„Господине Зоран Заев. Дами и господа членови на владата на Р.Македонија. Ви се обраќаме од името на Граѓанската иницијатива на Македонците во...

R.I.P Последен поздрав до Баге, човекот што фалеше и досега

Денес почина Баге▪️ Човек кој сам беше своја епоха. Агенс на рушење на стереотипите во театарот, секогаш директен во кажувањето на неговите ставови, дури и пред...

Поповиќ: Владата ќе си направи услуга за ЕУ ако паузира во преговорите со Бугарија

Продолжувањето на преговорите со Бугарија може да предизвика последици по владата но и по македонските евроинтеграции навестува политикологот Миша Поповиќ од Институтот за демократија...

Директор во МЕПСО: Бугарија не се меша во македонските внатрешни работи

Поранешниот новинар а сега директор во државната компанија за струја МЕПСО Љупчо Зиков во емисијата "Само вистина" на Канал 5 тврди дека Бугарија не...

Котеска: Не слушајте ги уценетите политичари, македонскиот идентитет не е на распродажба

Професорката Јасна Котеска со поддршка за „Македонскиот манифест“ од МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ и со повик да не се слушаат „уценетите политичари,...

Македонски камионџија почина по сообраќајка на автопат во Германија

Возач на камион од Македонија почина по сообраќајна несреќа вчераутро на автопатот А6 во близина на Шмидгаден во југоисточна Германија во...

Гореше факел против владините политики кон Бугарија за идентитетот (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва ги блокираше улиците пред Влада и Министерствата за правда и за надворешни работи барајќи оставка од премиерот Заев. Опозицијата чии приврзаници во...

Македонија ја омекнува Бугарија и со чување на македонското небо?!

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел...

Последни вести

САД на пат да ја легализираат марихуаната на федерално ниво

Долниот дом на американскиот Конгрес одобри нацрт-закон со кој марихуаната ќе се отстрани од федералната листа на опасни дроги.

Бучковски: Македонската влада да изготви патоказ како доказ за посветеност на Договорот со Бугарија

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Мицкоски: Што значи тоа дека за придавката „македонски“ се преговара на повисоко ниво?

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното фијаско на средбата на Мешовитата комисија за историјата, вели дека од изјавите на бугарскиот тим може...

Касами: За легализација на марихуаната ќе одлучат бројките во Собрание

Лидерот на Движењето БЕСА, вели дека е отворен за дебата околу темата легализирање на канабисот, што го...