Австралија најавила: Заедница на Северна Македонија, јазикот славомакедонски

Македонците во Австралија реагираат на најавите на владата на оваа земја согласно договорот со Грција македонската заедница да се нарекува Заедница на Северна Македонија...

Започна притисокот врз претседателот Иванов, Борисов солидарен со Заев

Започна очекуваниот странски притисок врз претседателот Иванов, кој што тој вчера го најави одбивајќи го договорот со Грција. Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија...

Одборојани деновите на плоштадот во Виница?

Во членот 8 од договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас,  со кој се дефинира „судбината“ на спомениците, во параграфот 3 точно...

„Не“ од Фофи Генимата за договорот Ципрас-Заев

Ревизија на уставот да вклучува задолжително националноста и јазикот да се прилагодат со новото име, бара претседателката на грчкото Движење за промени која  го...

Кофи од „Херитиџ“: Нека не слават прерано, спорот за името не е решен

Лук Кофи, политички советник и експерт за Европа од конзервативниот американски тинк-тенк „Херитиџ“, преку серија од 14 пораки на „Твитер“ го изнесе своето мислење...

Кој го излажал Ахмети за потписот на договорот со Грција?

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде...

Ципрас: Не признаваме македонска нација, никогаш нема да ги нарекуваме Македонци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му создаде нови неприлики на својот македонски колега Зоран Заев за време на неговиот настап на државната грчка телевизија ЕРТ...

И покрај договорот, одлука за преговори со ЕУ во втората половина од 2019 година?!

Оптимизмот за еспресно откочување на евроинтеграцијата на Македонија што го ширеше вчера Зоран Заев по договорот со Алексис Ципрас не го делат во влијателниот...

Како зборуваше Ратка Димитрова во 1993 година

„Почитувани пратеници, сега во минута до 12 ни останува да констатираме дека со прифаќањето на овие услови за прием се отвора процес на државна...

Во сабота, Грците на протестно „цунами“ за одбрана на името „Македонија“

Комитетот за борба за македонскиот хеленизам најави протест на плоштадот Синтагма во Атина што би требало да се одржи во сабота со почеток во...

Последни вести

Пендаровски призна дека работел на договор со Русија

Откако на една од предходните дебати Стево Пендаровски негираше дека како советник на Црвенковски работел на договор за соработка со Русија, тој на вчерашната...

Сиљановска, “Џивџан” и Астеруд меѓу “Комитите” во големата победа за “Фајнал фор” (ФОТО)

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова беше дел од фантастичната атмосфера на ракометниот меч Вардар - ПИК Сегед на кој македонскиот шампион победи со...

Маргарин, за или против?

Приказната за маргаринот почнува од пред два века, кога Наполеон III понудил награда за откривање на поевтина варијанта на путерот, наменет за војската. Тогаш...

Борис Дамовски го илустрира бојкотот со слепа улица

Својот став за бојкотирањето на вториот круг од претседателските избори го изрази и режисерот на „Еднооки“, Борис Дамовски. Еден...