Бил Николов: Демократи, републиканци, расизам и Македонците

Целиот мој живот сум го осудувал расизмот. Од кога помнам за себе бев активист за човекови права. Се згрозувам кога некого дискриминираат врз основа...

Македонците во егејско Пателе ги победија грчките неонацисти (ВИДЕО)

Македонци од цела Егејска Македонија се собраа во леринското село Пателе, преименувано во Агиос Пантелејмон од грчката држава, одржувајќи ја традиционалната македонска вечер, и...

Вечерва најзагадени Куманово, Тетово и Ѓорче Петров

Куманово, Тетово, Ѓорче Петров, вечерва се високо загадени, покажуваат податоците од апликацијата Мој воздух.  74 пм честитки  на 100 микрограми има во Куманово, а во...

Крсто и Крсто: Кратка сторија за идеализам, чесност и човечка слабост

Режисерот Јани Бојаџи раскажува една кратка историја по идеализам, посветеност и чесност! Тој прави паралела меѓу двајца Крстовци, едниот Крсто Асенов, херој, комита...

Твит на неделата: Ветивме дека ќе ви клајме филтер на РЕК и – ви...

Објавен на неговиот профил на Твитер завчера, Даниел Ангеловски го има твитот на неделата. Без конкуренција.  

Плусинфо.мк: Мафијаш го сменил началникот што ја возеше ќерката со службен џип на плажа

Во текст кој не е означен како политички или друг вид маркетинг порталот Плусинфо.мк на Бранко Героски со полна уста го фали и рехабилитира...

Бивш хокеар од НХЛ шокиран што Запад ја тера Македонија да смени име

Мајк Ангелидис, поранешен канадски играч од македонско потекло во најсилната хокеарска лига во светот НХЛ, на својот профил на Твитер изрази вчудовиденост од принудувањето...

Василевска: Мијалков треба да им се лути на пратениците кои пријавија притисок

Информацијата дека поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков им нудел на пратениците пари и ослободителни пресуди за да гласаат за уставните измени, ја пренесоа...

Павлопулос чекал да се реши името „според меѓународното право и историјата“

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос одново ја услови поддршката за членство на Македонија во Европска унија и во НАТО, но овој пат не спомна иредентизам,...

Листата за отстрел на Сашо Орданоски – Пишува Горан Момироски

Последниве 24 часа добив десетици пораки со прашање дали ќе му одговорам на Сашо Орданоски по неговиот текст во кој заедно со колегите од...

Последни вести

Милошоски: На Димитров странски амбасадир му кажал за „Рекет“

„Mинистерот за надворешни за скандалот Рекет бил информиран во првото тромесечие од 2019-та, лично од еден нерезидентен амбасадор, претставник на една од...

Антитерористот и сопруг на Ременска го избришал Фејсбук профилот

Шефот на управата во МВР задолжена за борба со тероризам, Јовче Ременски кој вчера преку Фејсбук објави шокантни пораки во кои асоцира дека од...

Твитерџика до Димитров: Кога ќе се извиниш ти за ерга омнес, за бришење ...

Твитер акаунтот „Лина Лу“ реагира на барањето од министерот за надворешни работи Никола Димитров за извинување од порталот „Република“ што го поврза...

ЗНМ: Функционерите да се воздржат од тужби кон новинари

„ЗНМ и СЕММ сметаат дека јавните функционери треба да се воздржат од тужби за новинари. Патот кон професионализацијата на медиумите треба да...