Шчо напраифме и шчо требит да напраиме за однапред – Пишува Роберт Димитриевски

Чуму толкава пизма и исчудување по објавата на Зоран Заев дека со Алексис Ципрас склучил договор што „го зајакнува македонскиот идентитет“ (?!), а во...

Ванковска: Сега Воинот е о.к. зашто ќе се вика Аце Мегалос?

Трагикомична е „легализацијата“ на Воинот на коњ, кој нели, беше оличение на криминалот на режимот - сега со едно пусулче, оп, ќе си остане...

Има ли Ципрас поддршка за името во парламентот, прашува опозицијата

Владата на Алексис Ципрас треба да докаже дека има неопходно парламентарно мнозинство за да го поддржи договорот за името пред тој да биде потпишан...

МВР ги готви специјалците, Комитите на протест за името (ФОТО)

Врвот на МВР е вознемирен откако денесла навивачката група на Вардар повика на протест. Во МВР се во тек подготовки за протестот кој се...

Ѕанакопулос: Мицотакис да побара гласање доверба на владата

Ако лидерот на главната опозициска партија ја доведува во прашање довербата на парламентот во владата, сè што треба да стори е да поднесе предлог...

Уставот ќе се кастри 152 пати, дури и членот 3

Според спогодбата со Грција која ја прифатила Владата "НОВОТО ИМЕ и термините ќе бидат ВГРАДЕНИ во СИТЕ членови на Уставот, амандмани на Преамбулата, член...

Еве што содржи договорот Ципрас-Заев

Грчките медиуми го објавија целосниот текст на договорот и истиот во форма на нон-пејпер го испратија до амбасадите Договорот е целосно во согласност со...

Како поминала средбата Заев – Иванов (ФОТО)

Стиснатата тупаница додека гледа право во очите на гостинот е најдобриот показател како минала средбата на која премиерот Заев заедно до министерот Димитров го...

„Ние сме Македонија“: Македонци, ќе се откажете ли од тоа што сте? (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ повика на масовен отпор од Македонците на договорот Заев-Ципрас за името на нивната татковина и за целиот пакет поврзан...

Иванов го примил договорот за името, но одбил разговор со Заев и Димитров

Премиерот Зоран Заев и МНР, Никола Димитров, претпладнево имаа средба со ретседателот Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот Ципрас-Заев за решение за спорот...

Последни вести

Пендаровски призна дека работел на договор со Русија

Откако на една од предходните дебати Стево Пендаровски негираше дека како советник на Црвенковски работел на договор за соработка со Русија, тој на вчерашната...

Сиљановска, “Џивџан” и Астеруд меѓу “Комитите” во големата победа за “Фајнал фор” (ФОТО)

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова беше дел од фантастичната атмосфера на ракометниот меч Вардар - ПИК Сегед на кој македонскиот шампион победи со...

Маргарин, за или против?

Приказната за маргаринот почнува од пред два века, кога Наполеон III понудил награда за откривање на поевтина варијанта на путерот, наменет за војската. Тогаш...

Борис Дамовски го илустрира бојкотот со слепа улица

Својот став за бојкотирањето на вториот круг од претседателските избори го изрази и режисерот на „Еднооки“, Борис Дамовски. Еден...