СУМ повикува на протест пред Собранието на РМ

Во повикот до граѓаните на Република Македонија асоцијацијата ги повикува сите Maкeдонци, Македонки и Граѓани кои ја сакаат и почитуваат Македонија како своја...

Анѓушев ја продаде фирмата на грчкото Електростопанство (ВИДЕО)

Вицепремиерот Кочо Анѓушев потврди дека ја продал неговата енергетска фирма „ЕДС“ на грчка компанија која се смета за најголема во Европа. „Потпишав договор со грчкото...

Лингвисти: „Играорка“ со лажен акцент го брани „Тунел чочекот“

Македонисти кои добро ги познаваат македонските дијалекти тврдат дека гледачот кој се јавил во програма на телевизијата 1тв е обид за спин и убедување...

Британската Влада контра Домот на лордовите за Македонија во НАТО како БЈРМ

Владата на Велика Британија ја отфрли сугестијата од Комитетот за надворешни работи на Горниот дом на Парламентот, Домот на лордовите, дека пристапувањето на Македонија...

За Рама, Меркел е како папата, а одењето во Берлин како аџилак!

Пред денешната посета на Берлин албанскиот премиер Еди Рама пред домашните новинари ја спореди германската канцеларка Ангела Меркел со папата. „Ангела Меркел е европски шампион....

„Играорка од тунелот“ раскажува зошто се играло оро на новиот автопат (ВИДЕО)

Гледачка на телевизијата 1ТВ во емисија телефонски раскажува зошто играла оро на отворањето на автопатската делница Демир Капија - Смоквица. Според неа, таа и неколку...

Крстови на сите владини згради во Баварија

Конзервативната влада на Баварија нареди да се постават христијански крстови над влезовите на владините згради за да го одразат „културниот идентитет“, додека државата ја...

Македонија 109. во светот според слободата на медиумите

Климата на омраза против новинарите што се развива особено во Европа и во СА ѝ се заканува на демократијата, алармира невладината организација „Репортери без...

Бјадов: Нагорна линија со ЕУ/НАТО и надолна со Русија

КАЗУЈ КРЧМУ ЏЕРИМО Пишува: Трајче Бјадов Значи, според Даниел Сервер, имаме надолна и нагорна спирала во поглед на излезното решение во врска со името. Надолна е,...

Ванковска за чочекот во тунел: Ова го нема ни кај надреалистите!

Универзитетската професорка Билјана Ванковска се приклучи на лавината реакции за вчерашното свечено отворање на автопатската делница од Демир Капија до Смоквица со жива музика...

Последни вести

Силјановска во рекордно време ги собра потребните потписи (ВИДЕО)

Кандидатот за претседател на опозицијата Гордана Силјановска Давкова денеска во рекордно време за само неколку часа успеа да ги добие потребните најмалку 10 илјади...

5.000 кандидати за 650 места во војската на Косово

Заменикот-министер за одбрана на Косово, Агим Чеку, изјави дека на конкурсот за прием на 650 војници, се јавиле повеќе од 5.000 кандидати, а меѓу...

Хрватска падна под четири милиони жители

Според најновите проценки на Државниот завод за статистика , на средината на минатата година, Хрватска имаше 4.089.000 жители. Ова е...

Ексамбасадорот во Македонија, Рикер, нов помошник државен секретар на САД?

Филип Рикер, амбасадор на САД во Македонија од 2008 до 2011 година, од 18 март ќе биде нов помошник државен секретар за...