Професор Калоѓера: Ако нема македонски јазик, нема ни народ…

Македонците во своето опкружување никогаш немале свое пријатели. Мислам дека е така и денес. Јазикот, се разбира, е важна одредница на еден народ. Ако...

Македонија игра руски рулет – Пишува Роберт Димитриевски

Македонија избра да биде тревата на која слоновите се борат за превласт. Дента кога Русија тагуваше за 64. жртви во пожар во трговски центар...

Димитров: Не може да се покрие конкретизирање на географска одредница

Географската одредница која ја прифати Македонија како начин на решавање на спорот за името не е безусловна изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров...

Новиот член на ЦО на СДСМ: Остануваш мршојадец и ликвидатор

Новиот член на Централниот Одбор на СДСМ Чедомир Саздовски кој од ГРОМ на Стевче Јакимовски се врати во највисокото тело на владеачката партија влезе...

Вечерва пак се апсат обвинети за 27 април

Дел од медиумите и профили на социјалните мрежи тврдат дека дел од обвинетите за настаните во Собранието на 27 април минатата година вечерва повторно...

Филипче: Бесплатно здравство за деца на социјални случаи

Министерот за здравство најави нова мерка со која сите малолетници, деца на родители кои се меѓу социјално загрозени категории ќе добиваат бесплатни здравствени услуги. "Бесплатно...

Мико до Македонците: Битката за идентитетот никогаш не завршува

Американецот Џејсон Мико, поранешен почесен конзул на Македонија во Тусон, Аризона, неодамна сменет од сегашната македонска Влада, во својата најнова колумна одново апелира до...

Зекири го навреди Иванов за реакцијата по протерувањето дипломат

Потпретседателот на СДСМ и пратеник Мухамед Зекири со недоличен речник ја критикува реакцијата на претседателот Ѓорге Иванов, кој ја нарече избрзана одлуката за протерување...

„Самоопределување“: Албанците се автохтон државотворен народ во Македонија!

Серијата јавно изречени ставови дека Албанците не се малцинство во Македонија ја продолжи косовското движење „Самоопределување“, според кое нивните сонародници во државава се „автохтон...

Варуфакис: Распаѓањето на Македонија ќе доведе до Голема Албанија

Спорот меѓу Македонија и Грција за името е поврзан со создавањето на Голема Албанија предупредил поранешниот грчки министер за финансии, Јанис Варуфакис. „Неопходно е да...

Последни вести

Милошоски: На Димитров странски амбасадир му кажал за „Рекет“

„Mинистерот за надворешни за скандалот Рекет бил информиран во првото тромесечие од 2019-та, лично од еден нерезидентен амбасадор, претставник на една од...

Антитерористот и сопруг на Ременска го избришал Фејсбук профилот

Шефот на управата во МВР задолжена за борба со тероризам, Јовче Ременски кој вчера преку Фејсбук објави шокантни пораки во кои асоцира дека од...

Твитерџика до Димитров: Кога ќе се извиниш ти за ерга омнес, за бришење ...

Твитер акаунтот „Лина Лу“ реагира на барањето од министерот за надворешни работи Никола Димитров за извинување од порталот „Република“ што го поврза...

ЗНМ: Функционерите да се воздржат од тужби кон новинари

„ЗНМ и СЕММ сметаат дека јавните функционери треба да се воздржат од тужби за новинари. Патот кон професионализацијата на медиумите треба да...