Ни средбата со Трамп не го поправи имиџот на Ципрас

Неодамнешната официјална посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас во САД не успеа да го намали водството на опозиционата Неа демократија(НД) како најпопуларна политичка партија...

ВМРО – ДПМНЕ седи мадро, БЕСА нема таква намера

За разлика од македонската опозиција која допрва ќе анализира како понатаму движењето БЕСА која што е дел од парламентарната албанска опозиција во Македонија се...

Таравари: Ако ДПА влезе во влада, Алијанса излегува

Арбен Таравари, новиот градоначалник на Гостивар вечерва на телевизија Телма ја исклучи можноста неговата партија, Алијансата на Албанците, да биде коалиционен партнер со ДПА...

Неполн месец по Лас Вегас, нов напад со жртви во Њујорк (видео)

Осум лица се убиени кога пикап камионот влетал на велосипедска патека во Менхетен во Њујорк. Полицијата соопштува дека возилото удрило во велосипедисти и пешаци...

Стојков: Малцинствата ќе го одбранат своето постоење

Малцинството треба да го почитува мнозинството, но треба да го натера мнозинството да го почитува и самото него. Како? Не превиткувајќи грб, не откажувајќи...

Македонија 11. реформатор во светот, петти во Европа

Македонската економија го зазеде 11. место во светот и петтото во Европа во најновиот извештај на „Дуинг бизнис“ на Светска банка за условите за...

Хојт Ји го притиснал Вучиќ да го признае Косово до 1 јануари 2019

Претседателот на Нова Србија (НС), Велимир Илиќ, денеска го повика српскиот претседател Александар Вучиќ да ја каже вистината што му кажал Брајан Хојт Ји...

Хрватска ќе банкротира и ќе падне под туѓа власт

Од втора, најуспешна посткомунистичка земја, Хрватска за 25 години успеа да стане втора нај-неуспешна - по Бугарија - и ако овој тренд не...

За НАТО, Хашим е само Тачи!

Истиот ден кога Шпанија се соочи со декларацијата за независност на Каталонија, шпанскиот амбасадор во НАТО ја игнорираше еднострано прогласената независност на Косово. На...

Нарко-скандал ја тресе Албанија, шефот на тајната полиција поднесе оставка!

Првиот човек на албанската тајна служба Вишо Ајази Лика поднесе оставка без да даде образложение што предизвика лавина од шпекулации во редовите на опозицијата,...

Последни вести

Пендаровски призна дека работел на договор со Русија

Откако на една од предходните дебати Стево Пендаровски негираше дека како советник на Црвенковски работел на договор за соработка со Русија, тој на вчерашната...

Сиљановска, “Џивџан” и Астеруд меѓу “Комитите” во големата победа за “Фајнал фор” (ФОТО)

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова беше дел од фантастичната атмосфера на ракометниот меч Вардар - ПИК Сегед на кој македонскиот шампион победи со...

Маргарин, за или против?

Приказната за маргаринот почнува од пред два века, кога Наполеон III понудил награда за откривање на поевтина варијанта на путерот, наменет за војската. Тогаш...

Борис Дамовски го илустрира бојкотот со слепа улица

Својот став за бојкотирањето на вториот круг од претседателските избори го изрази и режисерот на „Еднооки“, Борис Дамовски. Еден...