Пред Владата се појави магаре (ВИДЕО)

Утринава пред објектот на македонската влада на улицата Илинденска во Скопје се појави магаре кое е врзано на еден од сообраќајните знаци. Засега е нејасно...

Власта ќе ја урива “Порта Македонија” а гради слична во Градски парк (ФОТО)

Различни фактори на повеќе нивоа во владеачките структури се уште зборуваат за уривање на "Порта Македонија" лоцирана во центарот на Скопје а во исто...

Владата направила тајна кадровска смена во комисијата со Бугарија

Од колумна на професорот Атанас Вангелов за плусинфо.мк јавноста дознава за досега непозната промена на составот на историската комисија со Бугарија. Вангелов кој е долгогодишен...

Од април до јуни јавниот долг се зголемил за 1 милијарда евра!

Јавниот долг на земјава за три месеци во периодот од април до јуни, кога ефектите од корона-кризата беа и најголеми рипнал...

Септември беше најтопол месец во последните 140

Септември 2020 година беше најтопол месец од почетокот на мерењето на температурите во 1880 година, објави Управата за океани и атмосфера на...

Остварена заканата: Братот на пратеникот на СДСМ не земал пари само за магариња (ДОКУМЕНТ)

Соработниците на директорката на Националната агенција за европско образование и мобилност Лидија Димова ја остварија заканата испорачана во текот на денот. Вечерва на социјалните мрежи...

Заев со нова голема лажна вест: Македонија е членка на ЕУ? (ВИДЕО)

Премиерот Заев денеска јавно изјави дека Македонија е членка на Европската Унија. Оваа шокантна изјава не ја дообјасни ниту тој ниту пак од владиниот тим...

Жива е Македонија (ГРАФИТ НА НОЌТА)

https://twitter.com/Kaurkata903/status/1316119236411092997?s=19

Ново “шоу” на легендарниот охриѓанец Миле Пендик (ВИДЕО)

Ликот од едно од најгледаните македонски видеа на социјалните мрежи охриѓанецот Миле Пендик вчера со нови народни мудрости за актуелната состојба во Македонија. Пендик кој...

“Директорката со магарето” 18 месеци знаела за можен криминал во финансираната берберница

Директорката на Националната агенција за младинско образование и мобилност Лидија Димова од лани во април имала информации дека во проектот во кој биле дадени...

Последни вести

Клиничката слика на министерот Спасовски е добра, тестот за Ковид19 е позитивен

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид19, дека има благи симптоми но дека има добра клиничка слика. "Почитувани, би сакал...

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...