Сјајот и бедата на македонското новинарство

Главниот град на Буркина Фасо се вика Уагадугу ама за некои колеги тоа е Уганда која што е држава во Африка

Мажите во Македонија најдоцна го напуштаат родителскиот дом

Кај младите луѓе во јужна Европа забележлив е трендот што подолго да остануваат со нивните родители. Младите во Црна Гора, во просек (мажи и жени)...

Во „Музејот на ВМРО“ има 33 левичари и 9 десничари

Директорот на Музејот на македонската револуционерна борба кој треба да биде затворен односно да го загуби статусот на споменик на културата тврди дека нема...

Google.com го избришал македонскиот јазик, како опција го дава бугарскиот (ФОТО)

Најмоќната интернет компанија на светот на својот сервис google.com веќе не ја дава опцијата да го користите македонскиот јазик. Корисници на gmail.com откриваат дека...

По шокот од ММФ, премиерот измисли нова дропка – “Трето полугодие” (ВИДЕО)

По катастрофалната прогноза на ММФ, според кој Македонија оваа година ќе ја заврши со раст од само 1,6 % премиерот Зоран Заев измисли нова...

Албанската Мис Универзум со другари натепала сооученик (ФОТО+ВИДЕО)

Преубавата Мис Универзум Трејси Сејдини која во јуни е избрана за најубава Албанка деновиве се соочува со губење на титулата откако на социјалните мрежи...

Али Ахмети прозборе македонски: Рече „не“(ВИДЕО)

Лидерот на Демократската унија за интеграција, инаку познат во јавноста и по тоа дека одбива да говори македонски, денеска изговори дури еден...

Не(среќни) добитници на 4 милиони фунти на лото

Двајца Британци, добитници на 4 милиони фунти на лото, нема да ги добијат парите бидејќи имале криминално минато, а добитното ливче го платиле...

Ружин јуниор и брат Љубе во трка за најомилен советник на Заев (АНКЕТА)

Назначувањето на бизнисменот со гуми и бандажи Александар Ружин за советник на премиерот за Франција и Бенелукс испровоцира реакции и "мајтапење" на социјалните мрежи...

Сведок: Зврлевски си оди, во ЈО нема кој да работи

Во Јавното обвинителство на Македонија владее паника откако стручните служби сфатиле дека 40 стручни соработници, со договори за вработување на 6 месеци, од 1...

Последни вести

Каракамишева: Грција воздржана за старт на преговорите. И сега?

Професорката Тања Каракамишева на Фејсбук прашува што со гаранциите дека, по промемна на името, Грција нема да ги попречува евроатлантските интеграции на...

Албански пратеник ја откри криминалната шема на Рама од која настрада Македонија (ФОТО)

Прислушуваните разговори кои ги објави германскиот весник Билд индицираат дека кражбата на изборни гласови во Албанија била планирана и извршена под раководството на премиерот...

Ѓорѓиев: Изјавите на бугарските политичари ја вжештија расправата за Гоце Делчев

„За жал, расправата за Гоце Делчев во јавноста навистина доби една драматична димензија, што, всушност, секогаш се случува кога се отвораат вакви...

Трамп ќе трча за уште еден претседателски мандат

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп и официјално објави дека ќе учествува на претседателските избори во 2020 година. Трамп (73) вчера...