Бакојани го менува фокусот: Решението треба да го прифати меѓународната заедница

- Ние сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина. Ова е целта. Бидејќи во овој момент меѓународната заедница ги нарекува Македонија....

Блокиран центарот на Скопје (ФОТО)

Петочната скопска вечерна променада за многумина се претвори во хаос и нервоза откако возачите кои вечерва тргнаа на забава останаа блокирани во центарот на...

Село гори, Жерновски на плажа во Неи Пори

Додека во Македонија се случуваат протести и тензии поради договорот со Грција за името министерот за надворешни работи Андреј Жерновски престојува во Грција на...

Феноменот #бојкотирам како Ал Каеда, посебните ќелии растат пребрзо

Движењето #бојкотирам (референдум за името ЕУ, НАТО) расте со неверојатна брзина досега невидена на социјалните мрежи во Македонија. Ботовите кои по лично убедување или ангажирани...

Крвна одмазда во Ченто со калашњикови, само чудо ги спасило од сигурна смрт (ФОТО)

Две лица на возраст од најмногу дваесетина години ноќеска нешто по полноќ само чудо ги спасила од сигурна смрт откако во возилото во кое...

Советник на Јанева би пратил луѓе да го вознемират Груевски во Будимпешта

Советникот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и адвокат Александар Тортевски на дебата на Телевизија Телма, побара на експремиерот Никола Груевски, кој побегна...

Фатени студентите што снимале голи колешки во “Кузман”

Државниот студентски дом „Скопје“ ја информира јавноста дека се идентификувани студентите кои поставиле мобилен телефон со камера на надворешната страна на прозорецот на тоалетот...

Пушењето меѓу главните причини за смрт на 20 илјади Македонци

  Речиси половината од жителите во Македонија пушат цигари, а најголемите корисници на тутун се лица меѓу 35 и 64 години, кои го сочинуваат 52...

Извештај за енормно загадување: Во Битола контаминиран мерач за загадување на воздухот

Загадувањето на воздухот во Битолскиот регион е толку многу високо што направа за мерење на квалитетот на воздухот по само неколку дена од мерењата...

Споменик на Михаил Калашников со погрешен „калашников“

Работници во Москва отсекле дел од новиот споменик на рускиот креатор на светски позната автоматска пушка АК-47, бидејќи оружјето на статуата било реплика на...

Последни вести

Инцидент со владиката Пимен за Водици во Швајцарија (ВИДЕО)

Две групи верници на Македонската православна црква денеска вербално го нападнале Владиката на Европската епархија Пимен за време на прославата во Швајцарија. Најпрвин Пимен бил...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Од Венецијанска комисија ќе се бара мислење за двојазичните униформи и банкноти

Употребата на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите, се двата члена од Законот за употреба на јазиците кои ќе бидат...

Апел: Не ги објавувајте ликовите на синот и сопругата на чуварот во Шутка!!!

Во медиумите и на социјалните мрежи денеска се користи семејна фотографија на затворскиот чувар Жарко Милошевиќ кој од страна на затвореници е именуван како...