Село гори, Жерновски на плажа во Неи Пори

Додека во Македонија се случуваат протести и тензии поради договорот со Грција за името министерот за надворешни работи Андреј Жерновски престојува во Грција на...

Австралиска војска со наци-знамиња во Авганистан?

Австралиски војник кој поставил знаме со нацистичка свастика на борбено возило во Авганистан, пред повеќе од 10 години, погрешил и е казнет на време,...

Во Украина ќе го укинат зборот „родители“ во учебниците

Украинското Министерство за образование побара во учебниците зборот „родители“ да се замени со „роднини“. Околу 40 отсто од вкупниот број украински ученици живеат во непотполни...

СПЦ менува тактика, праќа сигнали на македонски јазик (ВИДЕО)

Откако Бугарската православна црква ја одби МПЦ - ОА да се заложи за афтокефалност а за возврат да стане црква мајка, а медијатор за...

РИП: Замина „светецот“ на светските гурмани

Познатиот кулинар и телевизиски водител Ентони Брдејн е пронајден вчера мртов во хотелска соба во Франција. Познатиот Американски "шеф" кој стана познат по своето кулинарско...

Појавувањето на „Комити“ на денешен ден пред години

Пред 31 година, на 4 јуни 1987 година, во Скопје се играше натпреварот Вардар - Црвена звезда, кој заврши со победа на домаќинот од...

Што се случи со Милчин – се сврте против Заев и „влезе“ во антиката

Долгогодишниот шеф на соросовата фондација „Отворено општество“, Владимир Милчин, ги изненади своите поддржувачи откако на „Фејсбук“ сподели артефакт од античка Македонија. Професорот Милчин, еден од...

Пеце „Суперхикс“ предлага платформа „Културна Македонија“

Фронтменот на една од најдобрите музички групи во последниве петнаесетина години во Македонија предлага основање на движење кое би ги збрало сите културни дејци...

Вулканска ерупција во Гватемала уби 25 лица (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Агенцијата за катастрофи објави дека 25 лица загинаа, десетици се повредени, но има и исчезнати откако „се разбуди“ вулканот Фуего во Гватемала. Од ерупцијата на...

Пратеничката со дизелот „поддржана“ од синко на мајка

Сигурно ја паметите пратеничката Мира Стојчевска која за 10 месеци земала патни трошоци од над 11 илјади евра а на граѓаните им порача дека...

Последни вести

Панговски ,,процедурално” до власта: Сами ја миниравте спогодбата со Грција

Македонскиот активист Гоце Панговски преку анализа на Преспанскиот договор открива дека македонската страна истиот веќе го прекршила односно дека го "минирала"."Имам едно „процедурално“ прашање...

Димитров не отфрла кандидатура за претседател

На прашањето на новинарката Славица Арсова дали планира да се кандидира за претседателските избори првиот македонски дипломат Никола Димитров, во интервју за телевизија Сител,...

Гладен сум… ...

Денешната карикатура во весникот „Елефтеротипија“ доволно говори за политиката како замена за „храна“... Но, и за здружените напори на...

“Карма ис а бич” за Саше Аналитико (Статус на денот)

На социјалниве мрежи излезе интересна фотографија на Саше Аналитико и неговата сопруга што на свој начин ја потврдува народната "Кarma is a bitch" или...