Македонците без виза патуваат во 125 земји, Јапонците во 189

Граѓаните на Јапонија можат без виза да патуваат во 189 земји, поради што јапонскиот пасош во 2018 ја доби титулата „најмоќен“’ на светот. Следуваат Германија...

Лебедот и Самоиловата тврдина во Охрид (ФОТО)

Извонредна фотографија на Лебед и Самоиловата тврдина во Охрид направена од фотографот Стојан Стојановски е објавена на неговиот Твитер профил. https://twitter.com/Stojan2s/status/999047888884858880

Трајковска: Директорот лично ги примаше нарачките од режимот

Новинарката на новатв.мк Соња Трајковска денеска коментира состојби во една национална телевизија и открива дека директорот на таа телевизија кој денеска се оградил од...

На Трамп можат да му „ѕвонат“ само седуммина

Од безбедносни причини пристапот до американскиот претседател Доналд Трамп е ограничен, дури и по телефон. Сите кои сакаат да зборуваат со него, прво мора...

На Шилегов и Скопје денот им е ноќ (ФОТО)

Градот Скопје без темелна контрола за трошењето на електрична енергија за јавното осветлување. Во неколку наврати граѓани забележуваат и предупредуваат на вклучени јавни светла во...

Командант Хоџа ќе земе околу 60 евра од Владата

Иако "работеше" само три дена и сам си даде отказ Командант Хоџа сепак ќе добие плата од владата за советување за безбедносни прашања во...

Потресно писмо за стравот, срамот и премрежињата на “Егејците”

Писмото што македонистката Јачева - Улчар го испрати јавно до Македонката со потекло од Егејска Македонија, писателката Кица Колбе повторно ја отвори темата за...

Марко до училиште минува граница и 17 километри

Единаесетгодишниот Марко Арсовски е еден од ретките ученици што по знаење мора да пешачи до соседната држава, пишува Новости.рс. Тој е единствениот ученик од село...

Македониумот е четврта најчудна градба на светот

Споменикот "Македониум" во Крушево е рангиран на четврто место на листата на најчудни градби на светот според австралискиот специјализиран сајт за архитектура и дизајн. Дизајниран...

Дали Трамп ќе биде петтиот претседател на САД награден со Нобел!?

„Доналд Трамп не треба да прими Нобелова награда за мир. Но, дали ќе добие? Французите имаат прекрасен израз „vooyons voir“, кој може грубо да...

Последни вести

Македонија се надигрува со европскиот ракометен првак!

Македонските ракометари можат деа жалат што наместо водство, па дури и од неколку гола разлика, со минимална негатива од 13:12 го завршија...

Преживеа владата на Тереза Меј

Британската влада, предводена од Тереза Меј, го преживеа гласањето за доверба, иницирано од  Лабуристичката партија на Џереми Корбин, откако парламентот вчера  го отфрли договорот на премиерката за...

Најчевска: Мафтање со орли, лавови… е знак на неизживеаност

Професорката Мирјана Најчевска, денеска со уште еден статус на Фејсбук се обидува да им разјасни некои работи околу Законот за употреба на...