Зборува 20 јазици – живее во Македонија (ВИДЕО)

Ричард Симкот е хиперполиглот кој веќе 7 години живее во Македонија. Тој има дарба за учење нови јазици и течно зборува повеќе од 20 ...

За Грците, Македонија е емоција, но, пред сè, бизнис (ФOTO)

Враќањето на прашањето за името во фокусот на македонската, грчката и дел од меѓународната јавност дел од Грците го искористија за бизнис. Одеднаш на интернет...

Стресот од спорот со името, Грците го лечат со повеќе секс

Желбата на Грците за секс се зголемила во последните неколку месеци, покажувало истражувањето на грчкиот Андролошки институт, пренесува дописникот на МИА од Атина. Тема број...

Руската амбасада во Аргентина вмешана во шверц со кокаин

Шест лица, меѓу кои и поранешен руски дипломат и аргентински полицаец, беа уапсени по истрагата за шверц со кокаин преку Руската амбасада во Буенос...

Дрво Гинко на местото на Ќосето

На местото на отстранетиот споменик на Ќосето ќе се насади дрво од видот Гинко, сопшти вчера градоначалникот Петре Шилегов. Споменикот на Андон Дончев, беше отстранет...

Трамп предлага наставниците со оружје да ги бранат учениците

Доколку наставниците беа вооружени, немаше да се случи последниот масакр во кој загинаа 17 лица во Флорида , смета американскиот претседател Доналд Трамп, од...

Бакојани го менува фокусот: Решението треба да го прифати меѓународната заедница

- Ние сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина. Ова е целта. Бидејќи во овој момент меѓународната заедница ги нарекува Македонија....

Најчевска за прогласот за името: 200 малоумни, пардон интелектуалци

Јас не сум дел од овие 200 што милуваат да се нарекуваат интелектуалци. Јас сум дел од другите. Оние кои сакаат Македонија да го...

Атина мора да стигне до „заборавените“ Грци во Африка

Грција мора да изгради мостови и да се доближи до Грците во Африка, изјави заменик-министереот за надворешни работи задолжен за Грците во странство, Тернес...

Поглаварот на ИВЗ со автоматско оружје

Фотографија на поглаварот на ИВЗ во домашна атмосфера како позира со автоматско оружје в рака, објавуваат дел од медиумите. Невообичаените фотографии се објавуваат со текст...

Последни вести

Законот за јазици испратен во Венецијанска комисија

Укажувањата на Венецијанската Комисија ќе бидат вградени во Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот, Зоран Заев, откако од Владата соопштија дека Законот...

Бошњаковски демантира дека Алиу е советник во Владата

Ова е лажна вест: Во кабинетот на премиерот Заев, ниту во @VladaMK нема вработено ниту ангажирано советник со наведеното име и презиме, ова го...

Освен претседателот и градоначалниците на Тетово, Струга, Дебар и Гостивар да бидат консензуални

Партијата "Македонска Алијанса" на Ѓорѓија Џорџ Атанасовски со писмена реакција за уцената на ДУИ за консензуален Претседател. Атанасовски бара татковината и нашиот народ да не...

Бучковски најави катастрофа на Заев на следните избори

Поранешниот премиер на Република Македонија и професор на Правен факултет Владо Бучковски, во интервју за 1тв повторно најавува дека Заев за тоа што го...