Струмичанец ги измами Серена Вилијамс, Навратилова, Би-Би-Си и „Адидас“

Дваесетгодишниот струмичанец Дарко Грнчаров е новата светска тениска контроверза откако за време на Австралија опен предизвика интерес од светската јавност за своите ставови за...

Трибина против „Судија п…р“ на фудбалските стадиони

Здружението за културен и медиумски активизам КВИР СКВЕР од Скопје, кое стои зад иницијативата „Фудбалот против хомофобијата“ во Македонија, ја организира првата национална тркалезна...

Уапсени двајца шверцери и осум мигранти

Завчера по полноќ полицијата уапсила двајца нелегални превозници кои сакале да транспортираат осум мигранти од Иран, Ирак, Пакистан и Турција. Станува збор за македонските државјани...

Дупка голтна 95 метри автопат во Германија

Огромна дупка се појави на автопат во северна Германија која достигна 95 метри должина и 10 метри ширина, соопшти денеска Министерството за транспорт на...

Путин нема смартфон

Рускиот претседател се состана денеска во источниот град Новосибирск со водечки научници во неговата земја. „Вие велите дека денес секој има паметен телефон, но јас...

Косово ја спроведе најавата за Диво Насеље

Косовското Mинистерство за финансии ја реализираше одлуката на Владата и на 29 семејства на загинатите и осудените за настаните во кумановската Дива населба во...

Во Грција пак се мајтапат со името и со Република Македонија (ФОТО)

Фотомонтажа на која е прикажан медијаторот Нимиц како свештеник кој крштева дете кое ја симболизира Македонија деновиве е објавена на повеќе грчки медиуми. Меѓу свештениците...

Мојо.мк: 12 подобри предлози за име на скопскиот аеродром

Во својата сатирична анализа порталот мојо.мк два преглед на 12 предлози подобри од новото име на Меѓународниот Аеродром Скопје. Аеродром Битола, Апостол Павле втор...

Работодавците нема да објавуваат јавни огласи за вработување

Ако помине предлогот на Министерството за труд до Владата за изменување на Законот за работни односи со кој во иднина работодавците ќе немаат обврска...

Атина до Тирана: Ако сакате во ЕУ, молчете за Чамите

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и упати мошне груба закана на Албанија во врска со подршката која Тирана им ја дава на Чамите, барајќи истата...

Последни вести

Апасиев VS Фрчко: Шах мат во три реченици

Во фејсбук судирот меѓу двајцата професори Димитар Апасиев и Љубомир Фрчкоски подебелиот крај го извлече екс министерот и поразениот кандидат за претседател во 2009...

ММДЧП бара Кина и Русија да стават вето на промена на името во ОН

По средби со руски и кинески претставници, Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права испратило писма до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и...

Професор од УГД од Штип избран за амбасадор на најдобрите наставници во Ex-Yu

Професорот Кирил Барбареев од Универзитетот Гоце Делчев е избран за амбасадор на најдобрите наставници од поранешните југословенски простори.Ова признание го доделува асоцијацијата АНЕКСЈУ формирана...

Апасиев до „тиранинот“ и „квислинзите“: Ќе го папате без Указ

Професорот на Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип, Димитар Апасиев, го жали „дечкото од 'Службен весник'“ и на власта ѝ порачува дека...