Грчев знае дека Грција прави гнасна неправда, ама сме немале избор

Проблемот со името е грчки, тие се противат на постоењето на македонска независна држава. Дека е во прашање егзистенцијална историска уцена и гнасна неправада,...

Грци, Македонци, „Цигани“: Толку омраза а толку слични (Фото галерија)

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис со својата изјава дека Грците не треба Македонците да ги нарекуваат „Цигани“ туку треба да им помогнат, потсети на...

Цел македонски град сака да емигрира во САД

Дури 34.000 пријави од Македонија имало за американската „лотарија“во 2015 година, соопшти американскиот Стејт департмент, но најавата дека може да биде укината оваа „погодност“...

„Крвавата“ супер-месечина одушеви милиони (ГАЛЕРИЈА)

Милиони луѓе на различни делови од Земјата вчера беа сведоци на многу реткиот астрономски феномен: Истовремено се поклопија полна Месечина, таканаречената „Супер-Месечина“ поради тоа...

Крај на драмата во два чина, Дац си заминал сам

Драган Спасов Дац, в.д директорот на Македонскиот народен театар не ја почекал владината одлука за смена. Денеска си поднесол оставка од функцијата, откако синоќа, во...

Речиси 2/3 Македонци не гледаат позитивно на договорот со Бугарија

Околу 37 проценти од Македонците и 61 процент Албанци гледаат позитивно на договорот за добрососедство со Бугарија покажува анкетата на невладината организација „Евротинк“. Од 100...

Поп на Вранишковски: Чомовски и Мојановски “подло озборуваат” и “дофрлаат на жени”

Свештеникот Давид од нерегистрираната верска заедница на српскиот егзарх Вранишковски во колумна за плусинфо.мк објавува тврдење според кое за време на погреб новинарот Александар...

Актерката Ирена Ристиќ „проплака од среќа“ за пратеничките патни трошоци

Актерката и граѓанска активистка Ирена Ристиќ на многу оригинален начин реагира на најавата дека неделава во собраниските комисии треба да се разгледуваат двата закони...

„Алмакос“: И оваа влада мека кон крадците на државни пари во Македонија

Порталот на албански јазик „Алмакос“ во една од своите анализи пишува дека во Македонија Владата ја продолжува политиката на неказнување на економскиот и финансискиот...

Прво името, па признавање на Црквата

Протестот на десетици грчки попови на улиците во градот Ајгио, кои бараат зборот Македонија да не биде дел од новото име на земјата, е...

Последни вести

Мицкоски: Честито професорке – одиме на победа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук го честиташе изборот на професорката Гордана Силјансовска Давкова за претседателски кандидат откако таа доби убедлива поддршка...

Кандидатката на понижените и омаловажените најави победа за Македонија

Кандидатот на здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова која ја доби поддршката од конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за претседател вечерва...

Гордана Силјановска избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори

Со гласовите на 408 делегати кои гласаа „за“, од вкупно 523 професорката Гордана Силјановска убедливо е избрана за кандидат на партијата ВМРО-ДПМНЕ...

Македонското знаме на „НБА Ол стар“ – на патиките на Џеди Осман

Кошаркарот на Кливленд кавалирс, Џеди Осман, во чест на родната земја Македонија и на Турција, за која настапува, на левата патика го...