Добивме Скендербег на државна поштенска марка

Двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег денеска беше промовирана во Собранието иако Законот за јазици, се уште не е стапен на сила. Претседателот...

Таму каде што трепките замрзнуваат на минус 50 (ВИДЕО)

„Добредојдовте во најстуденото село на Земјата, каде што просечната температура во јануари е минус 50 степени Целзиусов, а трепките се замрзнуваат неколку секунди по...

Гостиварчанец ги моли крадците да се вратат

Селото Градец – гостиварско два дена зборува за инцидентот што му се случил на 68-годишниот сосед, доцна вечерта на 15 јануари. Како што било...

Амди Бајрам како Сулејман Величествениот на Ромскиот Бал (видео)

Пратеникот Амди Бајрам кој неодамна направи нов "трансфер" од опозиција во власт беше главна ѕвезда на Ромскиот Бал што секија година се одржува во...

Сашо Тасевски се јави, рајата го одјави

Се ќе беше во ред ако продолжеше да ја критикуваш и оваа влада за глупостите, само требаше да кажеш дека сеуште мислиш исто за...

„Човек на човек да не е говедо“ – Бутел 1, Западен Балкан

Жител на населбата Бутел 1 во Скопје со несекојдневен апел до возачите што секојдневно му се паркираат пред врата. „Биди човек, а не говедо“, им...

“Родно семе да остане” стотици илјади евра пак во (в)етер

Македонската радиотелевизија како носител на конкурсите за финансирање македонска музика објави нов список со примени и одбиени композиции. Пред неполни два месеца...

Учениците на Бадник патувале како жртвите на холокаустот кон концлогорите?!

Ако ЈСП и градот Скопје не лажат или лошо не пресметале, 7.000 ученици на Бадник го имале најлошото искуство во животот, бидејќи во автобусите...

Османи и Коѕиас решија да не ја испуштат историската шанса за спорот за името

„Како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја пропуштиме оваа...

Кој дипломат ги понижи Оливер Спасовски и Петре Шилегов?

И покрај забраната за користење моторни возила на Водно дипломатско возило деновиве е забележано на патот по кој треба да се движат само пешаци. Еден...

Последни вести

Двојно помала казна за убиецот на охриѓанецот Матлиовски

Од 16 години на 8 години е намалена затворската казна за за српскиот турист Бојан Угреновиќ кој до смрт го претепа 26 годишниот...

Заев и Владата во Скопје молчат за жестоките обвинувања од човек на Вучиќ (ВИДЕО)

Македонската влада молчи за обвинувањата кои што доаѓаат од Белград од српски функционер близок на српскиот претседател Александар Вучиќ и пратеник на неговата владеачка...

ИВЗ ѝ се заканува на Владата: Решение за 3 имоти во рок од 10...

Поглаварот на ИВЗ, Реисул-Улема Х. Селејман ефенди Реџепи испратил писмо до претседателот на Собранието, до претседателот на Владата и до Комисијата за односи со верските...

Помпео: Бог го пратил Трамп да го спаси еврејскиот народ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека е „можно“претседателот Доналд Трамп да бил испратен од Бог за да го спаси еврејскиот народ...