Чекајќи го извештајот на Хан: Ќе има ли датум за преговори – овој јуни?

Еврокомесарот Јоханес Хан утре ќе го претстави пакетот за проширување на ЕУ, потврди Комитетот за надворешна политика на ЕП кој ќе расправа по прашањето....

Торнадо „збриша“ хотел во Оклахома, најмалку две жртви (ВИДЕО)

Торнадо што го погоди градот Ел Рено во Оклахома минатата ноќ  срамни со земја еден хотел, а спасувачките екипи стравуваат дека под урнатините може...

Монт Еверест ја зеде десетата жртва оваа година

Британецот Робин Хејнс Фишер (44) почина викендов само неколку минути по слегувањето од  Монт Еверест. Тој е десетиот алпинист кој...

Милосављевиќ: За иднината на Македонија во ЕУ ќе решава земја надвор од Унијата

Новинарот Драган Милосављевиќ со анализа според која за Македонија како идна членка на ЕУ може да решаваат пратеници од држава која нема да биде...

Град Скопје бара данок од скопјанка почината пред 30 години!?

Скопјанката Марица Стефанова родена 1912 година, пoчинaтa пред 30 години според службите на градот Скопје треба да плати...

Македонците остануваат во родителскиот дом до 31 година

Според најновите податоци на младите луѓе во Европа ги напуштаат домовите на своите родители, во просек на 26 години. Но,...

ОН: Светот на чекор до нуклеарна војна!

Опасноста од атомска војна е на највисоко ниво од Втората светска војна, оценила директорката на Институтот за истражување во разоружувањето при Обединетите нации, Рената...

Во Полска родена шесторка

Во Краков, град на југот на Полска, 29-годишна жена со царски рез роди шесторка, четири девојчиња и две момчиња. Веројатноста да се...

Се јави таксистот на Павле, пратеникот доби “синџир”

Откако премиерот го заштити а обвинителството не најави истрага за набавка на дрога твитерџиите започнаа шега на сметка на пратеникот Павле Богоевски. Според информациите на...

Американски рокер во САД продава српска ракија со име Yebiga

Љубителите на добра ракија од сега ќе можат да уживаат во српскиот продукт, кој беше брендиран од страна на лидерот на  американски рок состав„ Фејт...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...