Вучиќ влегува во војна со СПЦ откако предложи лезбејка за премиер

Министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ е првата жена што ќе застане на чело на српската влада и првата јавно деклариран...

Грција и Македонија разговараат, Бугарија провоцира, Русија се заканува

Иако минатата недела бугарскиот премиер Бојко Борисов во Берлин кај германската канцеларка Меркел лобирал за европска помош за Македонија не сите во оваа земја...

Сведок: Зврлевски си оди, во ЈО нема кој да работи

Во Јавното обвинителство на Македонија владее паника откако стручните служби сфатиле дека 40 стручни соработници, со договори за вработување на 6 месеци, од 1...

И Македонија виновна за тепачката на мечот Босна – Грција

Грчки навивачи тврдат дека една од причините за нервозата која што се претвори во општа тепачка на мечот во квалификациите за СП во Русија...

Крупни сте, не грижете се, вие сте мнозинство на планетата

Секој трет жител на планетата земја има проблеми со тежината вели научната студија на списанието New England Journal of Medicine. Таа е релевантна затоа...

Исповед на сопатничката на Дражен Петровиќ – Сакав јас да загинам место него

Хилал Едебал е една од двете сопатнички на кошаркарот Дражен Петровиќ вечерта кога тој го загуби животот близу германскиот град Денкендорф во јуни 1993...

СЗПМЗ ги обвини медиумите за сензационализам при промена на пол

Коалицијата “Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници ” (СЗПМЗ) од медиумите бара да запрат со сензационализмот при третманот на настани поврзани со трансродови...

Вардар играше за „Комити“ но и за Артан, Мухамед, Ердал, Мерита, Дашмир, Елвис, Шенол,...

    Победата на Вардар во вчерашниот меч против најскапиот ракометен клуб на светот ПСЖ нема само спортско значење. Шампионската титула на РК Вардар донесе нов...

Велешките хакери покорисни од сите македонски дипломати и лоби групи

Неколкуте велешки момчиња кои што за време на претседателските избори во САД во ноември работеа на интернет кампањата на Доналд Трамп се поефикасни од...

Страшно невреме во Скопје, дел од градот нема струја

Силно невреме со дожд, ветер и електрични празнења го зафати вечерва главниот град на Македонија. Нивото на врнежи од дожд и колку силно невреме го...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...