Бивш заменик-министер од СДСМ: Со кој памет преговарате за Делчев?

Поранешниот заменик министер за образование до 2019 година Петар Атанасов ги прашува своите партиски другари од СДСМ зошто преговараат со Бугарија за Гоце Делчев. За...

Вицепремиер: Ако Софија попушти пред Скопје паѓа бугарската влада

Вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија Красимир Каракачанов предупредува дека ќе падне бугарската влада ако Софија попушти пред Македонија за историските прашања. Ова го...

Босилков: Само тотален морон може да не го дешифрира и да гласа за Заев

Политикологот Иво Босилков чија специјалност е влијанието на медиумите врз мислењето на јавноста ги дешифрира пораките на премиерот Заев за ЕУ како "Камшикар" и...

Зеколи: Манастирот Бигорски до 1945 бил дел од Албанската Православна црква

На денот кога манастирот Свети Јован Бигорски слави 1000 години од постоењето коментар на екс дипломатот и аналитичар Арсим Зеколи кој за многумина беше...

Македонски член на комисијата: Ако кажам дека Делчев е Бугарин, ќе висам на првата...

Членовите на Заедничката мешовита комисија за бугарските медиуми ги пренесуваат впечатоците откако се вратија од состанокот во Скопје. Идентитетот на Гоце Делчев и натаму останува...

Б’лгарски парадокс (ТВИТ НА ДЕНОТ)

https://twitter.com/Gospodinovski/status/1317436974488309760?s=19

Експремиер: Бугарија имала сон за Делчев што стана јаве, а сега не го прифаќа

Екс премиерот Љубчо Георгиевски во гостување во емисијата 360 степени вчера рече дека бугарски сон било македонски политичар да каже дека Делчев е заеднички...

Во „Тинекс“ роднини на вработени не можат за тенџериња да играат, а братот на...

Коментарот на денот е на македонскиот граѓанин кој направил паралела меѓу доделувањето на 30 годишна државна концесија од страна на владата на премиерот Заев...

“Генсекот” на СДСМ со задоволство најавува конгрес

Со задоволство најавувам дека на 25ти октомври, недела, ќе се одржи дигитален Конгрес на #СДСМ, објави генералниот секретар на СДСМ. "За прв пат во нашата...

Дурловски емотивно на денот на смртта на Тоше: Ти остана убав и млад

На денот кога пред 13 години во сообраќајна несреќа близу Нова Градишка загина Тоше Проевски со емотивна порака се јави неговиот пријател, оперскиот пејач...

Последни вести

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137