Куме, да не (се) лажеме (ФОТО)

Кој лаже во случајот Ифтар на Мухамед Зекири? Неговиот кум кој тврди едно или кумашинот кој тврди нешто сосема друго.

Силјановска: Една слика, думи рој

„Сликата со г-дин Дехари наликува на политичка средба во штабот на УЧК, а не во канцеларија на градоначалник ...

Филипче како заспана убавица!

"Венко изгледа како разочарана заспана убавица! Сега му се отворија очите? Она што сите го знаевме и гледавме, тој не го виде. И сега...

Силјановска знае кој би победил на натпревар за најзелен градоначалник во Европа

Професорката Гордана Силјановска Давкова на духовит начин реагира на навредите кои градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги даваше на повеќе луѓе од опозицијата кои...

Зборовите на Мизрахи што предизвикаа солзи кај емотивните

Твојот здив е исповед за утре. Запомни, ниедно стебло без корен не се опира на ветрот. Ниедна птица без гнездо не развејува крила. Денес, тука е местото...

Можеме ли да летаме низ животот? – Пишува Д-р Пехчевска Поп Илиев

Секојдневно правиме одредени избори, секој час, секој ден, а со тоа си ја креираме и сопствената иднина. Дури и во овој момент, вие правите...

Композиторката Андовска: Одбивам да бидам со тие што забрануваат да сум Македонка

Најизведуваниот современ македонски композитор низ светот, професорката по композиција Дарија Андовска одбива да биде со тие кои што и забрануваат да се нарече Македонка. "Одбивам...

Со поголема сиромаштија до подобра економија – Нов гаф на Заев (ВИДЕО)

Неколку дена откако ја насмеа јавноста со гафовите на Телма меѓу кои беше и оној за "видео скриминг" во изборната Кампања лидерот на СДСМ...

Болниот ум има само една желба (СТАТУС НА ДЕНОТ)

Здравиот човек има многу желби. Болниот ум само една- избори во време на пандемија, по секоја цена. Фејсбук статус Проф. Дарија Андовска, композитор

Целиот документ на ИМЈ “Крсте Мисирков” за ненаучната книшка на БАН

Најголем дел од медиумите не го објавуваат целиот документ на институтот за македонски јазик Крсте Мисирков во кој се реагира на лагите на Бугарската...

Последни вести

Медиуми на албански: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договориле за влада, Еленовски премиер!

Повеќе македонски медиуми на албански јазик објавија дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги финализирале преговорите за формирање влада, повикувајќи се на извори во...

Тачи бара истрага за црни пари од Блискиот исток по влез во владата...

Средбата меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во клубот на пратениците во Скопје донесла конкретно барање како предуслов...

Амбасадата на САД за пресудата за судијата Панчевски: Позитивен чекор напред!

Американската амбасада во Македонија ја поздрави пресудата за поранешпниот претседател на Кривичниот суд во Скопје, Владимир Панчевски, кому Основниот суд во Велес...

Ракометарот Филип Лазаров позитивен на коронавирус

Филип Лазаров, кој за ракометната репрезентација на Македонија има 47 настапи и 133 гола, има позитивен тест на Ковид-19, потврдија од неговиот...