Крсто, апсолутниот победник на Вевчанскиот фестивал (ФОТО)

Пратеникот Крсто Мукоски е апсолутен победник на Вевчанскиот фестивал кој се одржува денеска и утре во питорескното Вевчани. Народниот претставник кој ја пееше македонската химна...

Борко со знакот за “Обединета Македонија” на македонската химна (ФОТО)

Популарниот "Министер за одбрана", голманот на ракометната репрезентација Борко Ристовски за време на исполнувањето на националната химна пред денешниот меч со Бахреин кажа што...

Пред Собранието вечерва уапсен Жарко од ,,Пука козметика” (ВИДЕО)

Жарко Масларковски член на групата Пука Козметика е уапсен вечерва од полицијата пред македонското Собрание. Според неговиот брат Дарко кој објавува видео од апсењето, Жарко...

Македонката што го победи грчкото лоби во Сенатот на САД

Ана Дукоска е Македонка, родена во Охрид, Живее во главниот град на САД, Вашингтон. Во македонската историја ќе остане запишана како Македонката што го победи...

Проф. Силјановска: Не сум размислувала за претседател, консензуален кандидат бира народот а не политичарите

Никогаш не сум размислувала, одговори професорката Гордана Силјановска Давкова на прашањето дали се гледа себеси во таа улога и дали ќе се кандидира за...

Макрадули избегнувал новинари за да не го прашуваат за тендерот на жена му (ВИДЕО)

Заменикот министер за екологија Јани Макрадули избегнувал средба со новинари за да не го прашуваат за тендерот вреден 90 илјади евра кој го добила...

Пред владата бадникарски оган – карикатура на неделата

Преку комисиите со Грција и Бугарија Владата ги пали македонските учебници по историја. Тоа е тема на карикатурата на Седо Перо кој преку своите досетливи...

Августина Бевик, Британката што пред еден век побара автономна Македонија

На денешен ден (4 јануари, 1919 г.), пред точно 100 години, Августина Бевик, британска католичка милосрдна сестра што служела во болницата „Свети Павле“ во...

Источна Македонија бара Сугаревски да запре со лагите за автопатот

Граѓани на Штип, Кочани и други населени места во источна Македонија бараат министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски да запре со лагите за...

Курц и идниот шеф на ЕК ги посрамија балканските лидери

Со фотографијата што ја реобјави австрискиот канцелар Курц од Виенскиот новогодишен концерт тој целосно ги посрамоти балканските но и некои други европски лидери. Курц и...

Последни вести

Лидерот на ММДЧП во конфликт со шефицата на канадската дипломатија за Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов влезе во директна конфронтација со една од најмоќните луѓе во Канада, министерката за надворешни...

Како Мицкоски ги убедил партнерите за предвремени избори ?

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски добил поддршка од партиите кои се дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. Дел од партиските лидери биле...

Фала Димитров: Македонката што ги победи Грците во САД остана без националност

Ана Дукоска, Македонката што го победи моќното грчко лоби во Конгресот на САД остана без правото да биде Македонка по националност. Користејќи го хаштагот #ПрашувамЗаСебе...

Адвокат Митровски: Каде гореше за ваква шверцерска објава на законот за јазици

Адвокатот Јанаки Митровски смета дека власта не е сигурна дека ќе победи на изборите и затоа на шверцерски начин е донесен Законот за јазици. Според...