Ќе го спасуваше Карпош со 108 ПМ – 10, сега се крие на ниво...

Градоначалникот на Карпош младиот Стефан Богоев ветуваше спас од аерозагадувањето во кампањата пред изборите а сега го нема никаде. Тој лани тврдеше дека со ниво...

Џабе историска комисија ако Борисов и Заев даваат конфликтни изјави

Членот на мешовитата Бугарско - Македонска комисија за историјата Петар Тодоров вели дека историчарите се немоќни да најдат решение за историските проблеми меѓу Македонија...

Веселиот Јункер со нов гаф, на самитот “галеше” жена по коса

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер повторно направи гаф и беше во центар на вниманието во Брисел за време на пристигнувањето на самитот...

Академик Ќулафкова: Ја претворија Македонија во нестабилна структура

Академик Катица Ќулафкова открива кон што се движи Македонија со законските решенија за Албанскиот јазик како втор службен јазик. Со новиот Закон за употреба на...

Човек што остави трага во нашиот спорт: Благоја Милевски

Младите фудбалери покажаа како треба да се игра за Македонија на ЕП до 21 година во Полска, а нивни предводник беше Благоја Милевски. Тивкиот...

Грчки лингвист го признава македонскиот јазик

Платформата за истражувачко новинарство и анализи објавува напис на грчката славистка Александра Ионаиду во која таа нема дилема за постоењето на македонскиот јазик "Во таканареченото...

Софија Куновска ја отвори душата: Толку од заедничката борба

Мал придонес во борбата за европски вредност, е насловот на обраќањето на екс шефицата на скопското СДСМ која подолго време не е дел од...

Софија Куновска ја открива разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Екс пратеничката на владеачката партија која е маргинализирана поради своите јавни критики за колегите и начинот на владеење открива во што се разликуваат две...

Дамовски го објави бројчаникот на Заев (ФОТО)

Режисерот Борис Дамовски ја објави верзијата на бројчаникот која што тој смета дека треба да ја направи премиерот Заев. Премиерот најави дека на бројчаникот ќе...

Лон и Ротуно се здобија со Камера 300

Битола одново стана уметнички епицентар на Македонија со акцент, секако,  на филмската уметност. Причина за тоа е почетокот на 38. издание на фестивалот на...

Последни вести

Героски прашува дали е веќе договорен тендерот за нов клинички центар

Новинарот Бранко Героски во текст со наслов: "ДАЛИ ВЕЌЕ Е ПОЗНАТ ДОБИТНИКОТ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НОВИОТ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР?", прашува дали јавноста ќе биде сведок...

„Отиде датумот море хеј“ (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Неуспехот на министрите за надворешни работи и за европски прашања на земјите-членки на Европска унија да се усогласат на состанокот на Советот...

Петир: Македонија требаше да почне преговори со ЕУ уште пред 10 години

Поранешната хрватска европратеничка Маријана Петир уште еднаш ја обвини Европска унија за двоен аршин кон Македонија. „ЕУ покажа двојни...

Борјан Јовановски со совет до француската дипломатија

Новинарот Борјан Јовановски преку Твитер ја советува дипломатијата на Франција, која денеска опстои на своето противење за почеток на преговори со Македонија...