„Меморија“ најавува најголемата рок ен рол журка

Меморија е македонска музичка група основана во 1984. Во почетокот свиреле поп-рок. Основачи на групата се гитаристот Душан Трпковски - Ринго и Петар Георгиевски. Концертот...

Грчки лингвист го признава македонскиот јазик

Платформата за истражувачко новинарство и анализи објавува напис на грчката славистка Александра Ионаиду во која таа нема дилема за постоењето на македонскиот јазик "Во таканареченото...

Коста Хаџи Антоновски-Мал ликовен Монмартр

Коста Хаџи Антоновски е идеен творец на Ликовната колонија-Мал ликовен Монмартр што секоја година се одржува во Битола. Годинава на 36. издание ќе учествуваат...

Провладин новинар објави дека Пендаровски издавал воени тајни во 2001 година

Новинарот близок на кабинетот на Заев познат како Саше Аналитико открива дека Стево Пендаровски во 2001 година на новинари им открил каде се стационирани...

Зошто сакам да работам во Контрола на летање?

FA – Фокстрот Алфа (Филипов Александар) Работам во Контрола на летање веќе 20 години и овие се моите иницијали кога преземам фреквенција на работното...

Пред 7 децении пееше за грчките комунисти, денеска против Македонија и левицата (видео)

Грчкиот композитор Микис Теодоракис пред 70 години ја испеал химната на ЕАМ - ЕЛАС односно Национално ослободителен фронт на Грција, потсетува историчарот Димитар Љоровски Вамваковски. Денеска тој...

Бутарис ќе биде градоначалник на Солун додека не наполни 100

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој во мај се најде на насловните страници на светските весници, откако беше нападнат од толпа грчки екстремисти, објави...

Рекордни суми за чоколадно ремек дело на хуманитарна аукција во Скопје

Здружението на граѓани „Позитиво“ и Фондацијата СТЕМ Академија ја организираа хуманитарната аукција именувана како „Чоколаден спектар„ со цел да се соберат средства за...

Премиерот што не сакаше да каже Македонија (ВИДЕО)

Колегите од офф.нет.мк го фатиле премиерот на Мак....... како се плаши да го изговори името на својата земја Мак.... Видете го видеото во кое ни...

Мито “Македонецот” умре во Полска, Грција не му дозволи да почива во родината

Вчера во Полска почина Мито Клавчов "Македонецот" главниот лик во истоимениот филм на Петро Алексовски. Мито роден е во селото Шештево, Костурско а...

Последни вести

Ѓорѓиев: За мојата земја, за мојот народ, за Македонија – газиииии!

По величествениот триумф од 3:1 над домаќинот Словенија, капитенот на одбојкарската репрезентација на Македонија, Никола Ѓорѓиев, со порака на Твитер:

Каде е семафорот во градот на чудата? (ВИДЕО)

Тетово, септември 2019 година. Градоначалник Теута Арифи, ДУИ Семафорот може да го види само тој што работи во трафиката. Видеото од неверојатното видео на следниов линк https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10212057667516067&id=1805690562&sfnsn=mo&vh=i

Последниот поен од историската победа против Словенија (ВИДЕО)

ПОБЕДАА! ПАДНА СЛОВЕНИЈА!! 🇲🇰🇲🇰🇲🇰 pic.twitter.com/HYWLhSdZ5I — Stefan (@StefanDaskalov) September 17, 2019 https://platform.twitter.com/widgets.js

Колку пратеници ќе освои СДСМ ако Катица и Боки заминат во домашен притвор

Аналитичарот и лингвист Арменд Нухиу анализира колку пратеници ќе освои СДСМ на следните парламентарни избори ако Катица Јанева и Боки 13 од ефективен заминат...