Ванковска: Никогаш нема да им простам, само Грција може да нè спаси

Професорката Ванковска веќе не може ни да се разочара од чекорите на власта која земјата ја води кон промена на устав. Таа сепак не може...

Потег што освојува: Кочо Анѓушев

Вице премиерот во македонската влада ќе ја дава целата плата во хуманитарни цели со што ја освои јавноста. 81 илјади денари секој месец ќе...

Човек на денот – Лилјана Поповска: Сите трансфери на „Лиле Национале“

Лилјана Поповска заедно со Амди Бајрам е македонска политичарка со најголем број „промени на политичките дресови“ а по денешната информација од Собранието јавност повторно...

Говорот што ги расплака демонстрантите пред Собранието (ВИДЕО)

Невработената скопјанка Жаклина Јорданова пред насобраните демонстранти вчера пред Собранието го одржа најинсипративниот говор од сите присутни. По нејзините зборови кај дел...

Македонка, првенец на катедра по нуклерна физика во Москва

Македонија има многу млади умови кои животот го посветуваат на науката, но за жал таму некаде „расфрлани“ по светот, пишува порталот...

Професор од УГД од Штип избран за амбасадор на најдобрите наставници во Ex-Yu

Професорот Кирил Барбареев од Универзитетот Гоце Делчев е избран за амбасадор на најдобрите наставници од поранешните југословенски простори.Ова признание го доделува асоцијацијата АНЕКСЈУ формирана...

Франческо Тоти го расплака цел Рим

Со полни 40 години Франческо Тоти се прости од Рома, од навивачите, колегите, од сите што ја почитуваа неговата уметност на правоаголникот. Почитуван од...

Игуменот Партениј од Бигорски пак прескокнат, МПЦ-ОА избра нов владика

Синодот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија добива нов епископ но тоа не е игуменот на манастирот Свети Јован Бигорски туку друг помлад...

Апел: Да му помогнеме Мики

Да докажеме уште еднаш дека Македонија има многу хумани и добри муѓе. Да му помогнеме на Мики кој боледува од церебрална парализа и кому...

„Меморија“ најавува најголемата рок ен рол журка

Меморија е македонска музичка група основана во 1984. Во почетокот свиреле поп-рок. Основачи на групата се гитаристот Душан Трпковски - Ринго и Петар Георгиевски. Концертот...

Последни вести

Пендаровски прво слуша „немачки“ во Белград (ВИДЕО)

Од непознати причини претседателот Пендаровски наместо српски на слушалиците од преводот на домаќинот Вучиќ прво слушал „немачки“ и англиски јазик. Објаснувањето претседателот го дава откако...

Иванова: Зошто сите ќе си заминеме од Македонија

Ова е држава од која сите ќе си заминеме затоа што на #192 никој не крева, затоа што во полициски станици никој не крева,...

Јанева земала илјадници евра бонуси, но им давала и на соработниците

Катица Јанева за време на шефувањето со СЈО си доделила дополнителни 157.000 евра на име бонуси, а само за оваа година -...

Во Германија уапсен Јетон Љужа, избеганиот обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот напаѓач на Никола Саздовски – Саздо вчера е приведен во германскиот град Хамбург, дознава ТВ24 од извори од истрагата. За приведувањето...