Лик на денот: Виолета Дума, член на ДИК и донатор (видео)

Членот на Државната изборна комисија предложена од СДСМ Виолета Дума е личност на денот (не е во подкатегоријата позитивна личност) поради нејзината изјава откако...

Димитар Апасиев за десетките и револуционерите

Најпознатиот левичар во земјава го шокира пратеникот Павле Богоевски во дебатата на Телма со информација дека имал просек десет на студиите, а сето како...

Ангелите на Викторија во Шангај (галерија)

Светските топ модели на најпопуларната модна ревија "Victoria's Secret" во Шангај, Кина.

„Меморија“ најавува најголемата рок ен рол журка

Меморија е македонска музичка група основана во 1984. Во почетокот свиреле поп-рок. Основачи на групата се гитаристот Душан Трпковски - Ринго и Петар Георгиевски. Концертот...

Дарија Ризова: најдобра млада актерка на фестивалот во Сараево

Младата македонска актерка ја доби наградата во силна конкуренција и за улогата во претставата Електра на Македонскиот народен театар. Претседателот на жирито, хрватскиот театролог...

Лон и Ротуно се здобија со Камера 300

Битола одново стана уметнички епицентар на Македонија со акцент, секако,  на филмската уметност. Причина за тоа е почетокот на 38. издание на фестивалот на...

Човек на месецот: Чеде Јаневски

Тивкиот, мирниот, омилениот кај колегите, играчите, навивачите, па и новинарите, Јаневски е скопјанец роден пред 56 години. Чедомир или во скопската населба Синѓелиќ, па...

Коце на нивото на Реал и Манчестер

Скопскиот градоначалник во годините наназад беше и добар и помалку добар во извршувањето на обврските. Едни го напаѓаат, други го фалат, и веројатно сите...

Талат Џафери-лик на илинденската недела

И два дена по најобединувачкиот говор во поновата историја на Македонија, социјалните мрежи се преполни со коментари за настапот на претседателот на собранието на Македонија...

Бомбардерот од Крушево што го расплака Алжир (видео)

Дека имаме талент какви што нема многу во светот, знаевме, но добро е одново да си припомнуваме, да си повторуваме. Но најдобро е што...

Последни вести

Изум на македонски студенти, награден со злато во Сеул

Изум на шестмина студенти од Машински факултет при УКИМ во Скопје освои два златни медала на 12. меѓународна изложба на иновации „KIWIE...

Таравари најавува „Албанска пролет“

Ако на Косово победи движењето Самоопределување на Албин Курти, ќе осамне нов ден за Албанците, убеден е гостиварскиот...

Обвинителите на СЈО ги чуваат предметите !?

Иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, обвинителите од СЈО денеска се...

Катица Јанева е болна

Адвокатката Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21 изјави дека е влошена здравствената состојба на Катица Јанева која од 21...