Скопјанка ќе трча гола по Партизанска ако победи Вардар

Еден од најпопуларните ликови во твитер заедницата и фан на Столе и другарите, скопјанката со профилно име Ле Моник вети дека ако Вардар вечерва...

Најчевска сака да биде советничка за балет – чека повик од Заев

Професорката Мирјана Најчевска се огласи на Фејсук каде објави дека очекува во најскоро време да бидае повикана од кабинетот на премиерот...

Венко Андоновски и тажната приказна за македонскиот интелектуалец

Професорот, публицист и врвен автор Венко Андоновски денеска стана советник на македонскиот премиер Заев, поточно на премиерот на Република Северна Македонија како што тој...

Берлускони стана европратеник

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони(83), лидер на партијата „Форца Италија“, освои 557 000 гласа на последните избори за Европскиот парламент.

Дамовски го објави бројчаникот на Заев (ФОТО)

Режисерот Борис Дамовски ја објави верзијата на бројчаникот која што тој смета дека треба да ја направи премиерот Заев. Премиерот најави дека на бројчаникот ќе...

Генерацијата „Z” што ги посрамоти Шилегов, Макрадули и “Вентили”

Македонската организација „Save The Planet„ формирана и водена од 14 годишни деца деновиве ја реализираше својата прва еколошка акција. Тинејџерите со тоа и им зададоа...

Деценија откако третиот Македонец го освои Монт Еверест

На денешен ден пред 10 години професорот Сашко Кедев се искачи на највисокиот врв на светот Монт Еверест на Хималаите. Како што е прва објави...

Академик Ќулафкова со жестоко обвинување за Владата

Академик Катица Ќулафкова ја обвини владата на СДСМ и ДУИ и премиерот Заев за деградација на симболите на македонскиот идентитет и ентитет. Таа смета дека...

Од срце ве поздрави “Играчот со број 5” (ВИДЕО)

Стојанче Стоилов, човекот силен како карпа и толку емотивен кога игра за Македонија и за Вардар што може да во предизвика солзи во очите. Прекрасно...

Од дете на италијански мигранти до прв човек во Ватикан

Во март 2013 година Хорхе Марио Бергољо беше избран за 266. папа на Римокатоличката црква, по што стана папа Франциско.  Роден на 17 декември 1936...

Последни вести

Коалиција Алијанса на Албанците и ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар

Со изборот на нов претседател на Советот на Општина Гостивар,  формализирана е коалицијата меѓу Алијансата за Албанците и ВМРО-ДПМНЕ.

Фудбалот и борбата против зависностите спои Македонци и Грци во Бугарија

Екипите на ХОПС од Македонија и Кетеа од Грција со заедничка фотографија од фудбалскиот терен во Софија, покрај спортското натпреварување и соработката...

Јанева остана и без обвинителското место во Гевгелија

Од денеска со одлука на Советот на обвинители, досегашната шефица на СЈО која е во притвор, остана и без работа.

Панговски со маичка „Република Македонија“ во колосеумот во Рим, па во клинч со Грци...

Македонскиот активист од САД, Гоце Панговски, објави на Твитер сопствена фотографија од колосеумот во Рим со маичка со натпис Република Македонија на...