Ванковска: Никогаш нема да им простам, само Грција може да нè спаси

Професорката Ванковска веќе не може ни да се разочара од чекорите на власта која земјата ја води кон промена на устав. Таа сепак не може...

Македонка, првенец на катедра по нуклерна физика во Москва

Македонија има многу млади умови кои животот го посветуваат на науката, но за жал таму некаде „расфрлани“ по светот, пишува порталот...

Душко Марковиќ-пристојниот црногорски Премиер

Чудо едно како Премиерот на Црна Гора Душко Марковиќ се воздржа кога беше турнат од Доналд Трамп, во делот од самитот на НАТО во...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Оставка на американскиот министер што го пречекавме со метла

Се оствари најавата на американскиот претседател Трамп дека неговиот министер за одбрана Џејмс "Мед Дог" Матис ќе замине од својата функција. На 13 октомври Доналд...

Лик на денот: Лолита Хасани

„Македонија во ЕУ. Балканот во ЕУ. Јас стојам зад европската перспектива на мојата земја. Ние го можеме тоа. ЕУ го може тоа. Добивка за...

Потег што освојува: Кочо Анѓушев

Вице премиерот во македонската влада ќе ја дава целата плата во хуманитарни цели со што ја освои јавноста. 81 илјади денари секој месец ќе...

Коце на нивото на Реал и Манчестер

Скопскиот градоначалник во годините наназад беше и добар и помалку добар во извршувањето на обврските. Едни го напаѓаат, други го фалат, и веројатно сите...

Амди Бајрам – ,,Кока Кола” кандидат за претседател на СРМ

Член на Централниот одбор на Сојузот на ромите денес на својот Фејсбук профил објави дека за претседател на Македонија ќе го кандидираат Амди Бајрам. „На...

Лик на денот: Виолета Дума, член на ДИК и донатор (видео)

Членот на Државната изборна комисија предложена од СДСМ Виолета Дума е личност на денот (не е во подкатегоријата позитивна личност) поради нејзината изјава откако...

Последни вести

Трамп за епидемијата: Ќе биде добро ако го задржиме бројот на починати под 100.000

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја прошири препораката за социјално дистанцирање низ целата земја за 30...

Србија со помош од пет милијарди евра за економијата, Словенија со три милијарди

Србија подготвува пакет-мерки од повеќе од пет милијарди евра за закрепнување на економијата погодена од коронавирусот, а Словенија за таа намена ќе...

Градоначалникот на Вевчани, „трогнат“ од битката со „корона“, донирал – прскалка

Градоначалникот на Вевчани од СДСМ, Сашо Јанкоски, на својот профил на Фејсбук се пофали со сопствена донација во борбата со коронавирусот -...

Пред да најави банкрот, Владата за 1 месец потрошила 50 млн. евра повеќе од...

Во вториот месец од годинава владата потрошила огромна сума на пари која што не влегла воопшто во државниот буџет. Професорот Димитар Апасиев и лидер на...