Штипјанчето блескаше со Малме: Бобан Николов (видео)

Има 23 години, потекнува од Штип, играше, растеше во Романија, во Виторул, а сега е човек број 1 во Вардар. Младинскиот и сениорски репрезентативец...

,,Исчезна” Сашо Ордановски

Веќе 24 денови нема ни трага ни глас од провладиното перо „број 1“, Сашо Орданоски, пишува порталот лидер.мк. "Познатиот коментатор и пропагандист исчезна од јавноста...

Најдобрата претстава во Хрватска ја режирал Македонец

Најдобрата театарска претстава за 2018 година во Хрватска во изведба на Хрватскиот Национален театар од Сплит е режирана од македонскиот режисер Дејан Пројковски. Ова вчера...

Стилот на Сергеј Варошлија на тапет во „Камионџија Шоу“ (ВИДЕО)

Водителот Сергеј Варошлија кој е познат по тоа што на телевизија критикува или дава пофалби за начин на облекување на различни луѓе се најде...

Беровскиот средношколец што ги посрамоти сите што фатија крст за Водици

Средношколецот Владимир Методиев од Берово кој при чинот на осветување на водите на реката Брегалница во Берово го фати светиот крст од студената...

Македонка, првенец на катедра по нуклерна физика во Москва

Македонија има многу млади умови кои животот го посветуваат на науката, но за жал таму некаде „расфрлани“ по светот, пишува порталот...

Димче Николовски-режисер во Битолскиот народен театар

На новата сцена на народниот театар во Битола под негова палка денеска ќе биде изведена премиерат на претставата „Грета од Фауст“ од Луц Хибнер....

Ванковска и Грчева во име на 200 интелектуалци за грешките на лидерите (ВИДЕО)

Професорките Билјана Ванковска и Солза Грчева, во име на 200 македонски интелектуалци, проговорија за грешките на власта и на опозицијата во преговорите со Грција...

Дарија Ризова: најдобра млада актерка на фестивалот во Сараево

Младата македонска актерка ја доби наградата во силна конкуренција и за улогата во претставата Електра на Македонскиот народен театар. Претседателот на жирито, хрватскиот театролог...

Маките на еден неутралец: Да ви се на****м во партиските неспособни кадри!

Многу е непријатно на ова поларизирано тло да имаш негативен став за политики на ВМРО и СДСМ. Инстант си етикетиран. За едните сум комуњарка,...

Последни вести

„Ла Верита“: Заев заминува под притисок на ЕУ и на истрагите за корупција

Под наслов „Во Македонија премиерот Заев поднесува оставка. Под притисок на ЕУ и на истрагите за корупција“, италијанскиот весник „Ла верита“ го...

„Слободна далмација“: Заев ќе падне поради договорите со Бугарија и Грција и -двојазичноста

Хрватскиот весник „Слободна Далмација“ предвидува пад на Владата на Зоран Заев поради неуспехот на неговата политика преку отстапки со националните...

Мицкоски: Ниеден договор не може да ме спречи да се нарекувам Македонец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ синоќа во емисијата Клан Дебата се осврна на прашањето на договорите со соседите и декларацијата од Софија...

Таравари го нарече премиерот „Мурто Амнестија“

Градоначалникот на Гостивар на Фејсбук реагираше по ироничната изјава на премиерот Зоран Заев кој синоќа во емисијата 360 степени на Алсат М...