Лекар: Нема „Ивермектин“ за лекување Ковид во аптеките

Докторот Ненад Лазаров ја негираше информацијата на Министерството за здравство според која од денеска лекот „Ивермектин“ кој се употребува ...

Коронавирус: Лекот „Ивермектин“ од денеска во аптеките

Од денеска лекот „Ивермектин“ е достапен и во аптеките во Македонија. Лекот ќе чини околу 300 денари и ќе се издава...

Имунитетот на Ковид-19 трае најмалку 8 месеци

Имунитетот на човечкото тело кон новиот коронавирус обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата, објави „Вашингтон пост“. Според студија...

За 24 часа МВР изрече 203 казни за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава биле регистрирани 203 прекршоци за неносење маска.

Спасовски на нов тест, инспектор се снимал со 240 км на час (ВИДЕО)

Министерот за внатрешни работи од социјалните мрежи доби нов материјал за истражување на луѓе кои ја загрозуваат јавната безбедност со огромни брзини во сообраќајот. Овој...

Филипче се пофали со вакцини за само 2925 граѓани дури во февруари

Министерот за здравство прво тврдеше дека не смее да дава информации за бројот на набавени вакцини од компанијата Фајзер но откако сите соседи се...

Првпат во Македонија изведена сложена лапароскопска интервенција за отстранување тумор на панкреас

На Одделот за дигестивна хирургија во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е изведена исклучително сложена лапароскопска интервенција при што е отстранет голем тумор на од...

Филипче не кажува, медиуми знаат за колку вакцини се преговара со „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека не смее да се објави колку дози од вакцината „Фајзер“ ќе добие нашата земја. „Од компанијата не...

Лекарската комора на потег за телефонот на Филипче во операциона сала

Зошто министерот за здравство носел мобилен телефон во операциона сала е прашањето кое го поставуваат голем број на луѓе на социјалните мрежи. Ова прашање заедно...

Германија донираше 16.000 евра за поликлиника во Шуто Оризари

Донација во висина од 16 илјади евра од Германија денеска е предадена во поликлиниката во Шуто Оризари. Набавена е опрема и медицински материјали,...

Последни вести

Костадинов го нападна ВМРО-ДПМНЕ за веста за вилата од над 1 милион евра

Пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов тврди дека и пречи на опозицијата и затоа таа го напаѓа. "Кога силно им сметаш на ДПМНЕ, не...

Харадинај до Вучиќ: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, му реплицира на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој го нарече „опасен човек“ по...

Коки Поки, вила од 1,1 милион евра, Костадинов и Асани: Митовски за нова ...

Во текст со наслов "Кој е Коки Поки, и како изгледа новата pekeтapcka шема во СДСМ", новинарот Александар Митовски пишува и поставува прашања за луксузна...

Бајден го номинираше првиот отворен трансџендер федерален функционер во историјата на САД

Рејчел Левин, секретар за здравство на федералната држава Пенсилванија, е номинирана од избраниот претседател на САД Џо Бајден за помошник секретар за здравство...