На Гинекологија 3 медицински сестри со Ковид-19

Три медицински сестри се позитивни на коронавирус на Клиниката за гинекологија и акушерство, а еден лекар и директорката Викторија Јовановска се...

Почина волонтер кој примил оксфордска вакцина против Ковид-19

Здравствените власти во Бразил денес објавија дека волонтер кој учествувал во тестирање на вакцината Оксфорд против вирусот корона починал, пренесува Ројтерс.

„Аџибадем Систина“ со најмодерен дијагностички центар во регионот

Со инвестиција од над 20 милиони евра од отворањето до денес, Клиничката болница „Аџибадем Систина“. го создаде најмодерниот...

Филипче објави слика на ВМРО-ДПМНЕ, по реакциите замолкна (ФОТОГРАФИИ)

Во обид да прикаже дека ВМРО-ДПМНЕ не е одговорна партија во однос на коронавирусот министерот за здравство објави фотографија од состанок на кој се...

Ангеловска: „Ремдесивир“ знае да направи поголема штета од Ковид-19

Владата вчера информираше дека Македонија ќе добие 500.000 дози од лекот „Ремдесивир“, моќен антивиротик од поновата генерација на антивирусни лекови, кој...

Филипче отвори фабрика за марихуана, не ги објавува бројките на заболени од КОВИД-19

Повеќе часа подоцна од вообичаеното време на објавување на бројот на заболени од Ковид19 министерот Филипче се уште не објавува колку луѓе се заболени...

Струмичката болница преполна, недостигаат лекари и сестри

Сместувачките капацитети во струмичката болница се исполнети по зголемениот број на корона-случаи, информира директорот д-р Наќе Гогов. Покрај ...

Најнова одлука на Владата: Кафето без ПЦР тест во Приштина под знак прашање

Иако одлуката за движење на граѓаните во регионов ја донесе пред само десетина дена Владата повторно со нов план откако 4 зњмји во регионот...

Плусинфо: На пациенти со Ковид-19 нагло им откажуваат бубрезите!

Во последните 20 дена забележен е пораст на бројот на пациенти со ковид-19 на кои им откажуваат бубрезите и мора да бидат...

По средбата со Филипче, место мотивација, сестрите од „Инфективна“ добиле уназадување

Трите медицински сестри кои дадоа отказ поради сериозни проблеми во Ковид 19 центарот на Инфективната клиника во Скопје по кратка постапка биле сменети од...

Последни вести

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137