За 24 часа 12 починати, 132 нови случаи на корона

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починаа 12 лица, што е најголем број од...

Денеска 176 нови случаи на корона, 9 починати

За последните 24 часа регистрирани се нови 176 случаи на Ковид 19 од тестирани 870 граѓани што е просек од над...

СЗО бара фатастични 31 милијарда долари за справување со коронавирусот

Ќе бидат потребни повеќе од 30 милијарди американски долари за тестови, вакцини и третман на лица со коронавирус, соопшти Светската здравствена организација...

„Аџибадем систина“ не е ковид-центар

Согласно новата уредба на Владата, како и почитувајќи ги сите морално-етички и медицински принципи, ве известуваме дека Клиничката болница „Аџибадем...

Персоналот на ГОБ „8-ми септември“ на маки – без заштита собираат постелнина од заразени

Помошниот персонал на болницата ГОБ „8-ми септември“ има проблеми со неадекватна заштитата, иако секојдневно доаѓа во контакт со постелнината, навлаките од перниците,...

„Дексаметазон“ – евтин лек за тешко болните од коронавирус

Светската здравствена организација ги поздрави како „одлични вести“ резултатите од првите клинички испитувања кои покажуваат дека евтиниот и широко распространет стероид...

Корона: Околу 250 милиони луѓе во светот ќе завршат во болница!?

Околу 1,7 милијарди луѓе, или повеќе од една петтина од светското население, се изложени на ризик од потешка форма на Ковид-19, како...

ЕУ договори купување на 300 милиони вакцини против Ковид-19

Германија, Франција, Италија и Холандија потпишаа договор со фармацевтската група Astra Seneca со кој се обезбедува испорака 300 милиони дози можна...

Во „Аџибадем Систина“ дневно по 100 тестови за откривање на коронавирусот

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ како единствена здравствена установа која врши три вида на тестирање за детекција на вирусот ковид-19 значително придонесува во...

Како се тестира во Ковид-19 центарот на „Аџибадем Систина“ (ВИДЕО)

Екипата на Инфомакс ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид-19 во приватната клиника „Аџибадем Систина“. „За време на посетата имав шанса да разговарам со...

Последни вести

Во Словенија произведен првиот авион на електричен погон на светот

Словенечката компанија Pipistrel го произведе првиот „електричен“ авион во светот, за кој е добиен сертификат од Агенцијата за безбедност на воздушниот на...

Ковид-19: Седум починати – 165 нови случаи за 24 часа

Регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, а починале 7 лица, информираше денеска Министсрството...

Филипче се пофали со системот за тестирање и идентификување на заразени со Ковид-19

Министерот за здравство вели дека системот што се спроведува во земјава на широко тестирање и идентификување на сите, па и асимптоматските...

ДУИ: Премиерот Албанец ќе воведе мултиетничка химна

Според ДУИ, државната химна треба да претставува репрезент на мултиетничкиот состав на населението, а тоа ќе биде еден...