Нови 6 починати од Западнонилска треска во Грција

Американската амбасада во Атина ги повика американските туристи во Грција да преземат превентивни мерки –средства зазаштита од инсекти, носење долга облека, избегнување на области...

Филипче ќе ја затвори „Македонијалек“ поради „застарените“ вакцини

Министерот за здравство најави можно и одземање на лиценцата за работа на компанијата „Македонијалек“, која, наводно, пуштила во оптек исправни вакцини, но само со етикети...

Грчева: Ќе возат болни во комбиња за зелки!?

По информацијата дека од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе бидат преземени 8 комбиња кои ќе пренаменети во возила за брза...

Поради посетата на Папата, Клинички центар нема да прима пациенти

Во Клинички центар нема да биде дозволено паркирање и влез на приватни возила, д денеска во 18.00 часот до утре во 18.00 часот.

Рибизли – слатки задоволства кои носат здравје

Црната и црвената рибизла се мали и вкусни бобинки кои доколку ги конзумирате редовно, вашето здравје навистина ќе се подобри. Црната рибизла е билка...

И во диетата мора да има ден за одмор

Холандски и португалски истражувачи дошле до сознанија дека ако за време на диетата си дозволиме еден ден во неделата во кој можеме да го...

Магдоносот е најздравиот додаток

Ова мало темно-зелено растение кое го има во градините, продавниците и чиниите со салата во секое македонско домаќинство, има убав вкус и широка палета...

Здрави деца и во есен

Покачена температура, затнато носе, кашлица, секреција, воспалени крајници... иста слика и оваа есен. Овие вируси не се премногу опасни, но можат да бидат и...

Едно јапонско јаболко на ден за одлично здравје

Според научни сознанија јапонското јаболко поседува вистинско богатство од различни антиоксиданси, посебно феноли. Овие соединенија ги штитат ткивата од оштетувањата од слободните радикали и...

„Белиот стап“ на фреска од 14 век!

Светот денеска, 15 октомври го одбележува како меѓународен ден на Белиот стап, формално востановен во 1964 година и инициран од повеќе американски здруженија за...

Последни вести

Обезбедувањето се повлече, ѕвездата од Кутлеш издржа во Струмица (ВИДЕО)

Обезбедувањето на ракометниот меч Македонија - Грција не успеа да го одземе знамето со ѕвездата од Кутлеш (Вергина) кое за време на интонирањето на...

Героски до власта: Мрш таму лицемери едни – нема да ме замолчите

Новинарот Бранко Героски вели дека од весникот Слободен Печат се повлекол под силен притисок но дека и покрај тоа што самиот ја проголтал горчината...

Кисела Вода на нозе против Центарот за зависници (ВИДЕО)

Жителите на Кисела Вода, попладнево одново протестираа откако се уште не е најдена локација каде ќе биде преселен Центарот за зависници....

Рама се разбрал со Пендаровски

По изјавата Стево Пендаровски дека укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот, што предивикаа реалкции на...