Чајот од шипинки го смирува желудникот

Сокот или чајот од шипинки покрај тоа што е вкусен и богат со антиоксиданси ја подобрува работата на срцето, штити од рак на дојка,...

Ако домаќинствата загадуваат, ќе добијат ли еколошки налепници!?

Тригодишно истражување на МАНУ покажува дека дури 90 отсто од загадувањето го прават домаќинствата. Уделот на автомобилите и транспортот бил само 10 отсто. Граѓани реагираат и...

Невакцинирани, децата во Италија не смеат во школо

На децата во Италија им било кажано да не се враќаат на училиште, освен ако не можат да докажат дека се правилно...

Каква храна треба да консумираме на горештините?

Во Македонија времето е и премногу топло. Метеоролозите за летово погодија дека ќе има високи температури, повисоки од вообичаениот за овој период. Во вакви...

Болница од Охрид доби донација – амбулантно возило

„Општата болница Охрид, денеска доби донација едно специјализирано амбулантно возило. Благодарност до Руски транс ДОО Охрид и Здружение за еднаква застапеност на...

Гејтс: Ќе умрат 30 милиони луѓе од голема епидемија!

Бил Гејтс издаде сериозно предупредување за можна смртоносната болест која би можела да убие повеќе од 30 милиони луѓе за само неколку месеци. Основачот на...

Филипче ќе ја затвори „Македонијалек“ поради „застарените“ вакцини

Министерот за здравство најави можно и одземање на лиценцата за работа на компанијата „Македонијалек“, која, наводно, пуштила во оптек исправни вакцини, но само со етикети...

Трагедија без крај: Почина девојката со ампутирана нога од несреќата кај Ласкарци

Тешката несреќа што се случи на 13-ти февруари, а веднаш по незгодата по незгодата починаа 13 лица, а потоа уште две починаа во...

Пијалок за намалување на холестеролот

Пијалокот направен од јаболка и збогатен со уште некои додатоци има ароматичен и сладок вкус без додавање на рафиниран шеќер и хемикалии, а добар...

Ориентот знае: топлиот чај во лето најдобро лади

Многу нации и народи кои гравитираат кон Екваторот имаат традиција на пиење чај во најжешкиот период во годината. Сред лето тие се ладат само...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...