Генерацијата „Z” што ги посрамоти Шилегов, Макрадули и “Вентили”

Македонската организација „Save The Planet„ формирана и водена од 14 годишни деца деновиве ја реализираше својата прва еколошка акција. Тинејџерите со тоа и им зададоа...

Центарот за зависници од дрога се сели во „Металски завод – Тито“!?

Министерот за здравство Венко Филипче, соопшти дека Центарот за зависници од дрога од општина Кисела Вода ќе биде дислоциран во поранешната менза...

Струга остана без хируршко одделение, половина вработени болни од морбили

Хируршкото одделение во струшката болница  е затворено, откако 50 проценти од вработените во овој оддел се заболеле од морибили. Поради...

Во Полска родена шесторка

Во Краков, град на југот на Полска, 29-годишна жена со царски рез роди шесторка, четири девојчиња и две момчиња. Веројатноста да се...

Вработени на СЗО лани потрошиле 200 милиони долари за патни трошоци

Светската здравствена организација (СЗО) врши истрага за злоупотреби на речиси 200 милиони долари.од страна на свои вработени. За патни трошоци...

Директорката на Детска клиника поднесе оставка

Д-р Катерина Ставриќ, директорката на Клиниката за детски болести поднесе оставка, потврди и министерот за здравство. Оставката...

„Новости“: Со европски пари купувале опрема за трговија со органи

Благодарејќи на меѓународните донации, во Косово се отворени  многу клиники каде што се спроведуваат нелегални трансплантации и трговија со човечки орган.

Во кои спортови се трошат најмногу калории (ВИДЕО)

Видео што е особено интересно на прагот на летото и пред почетокот на сезоната за плажа кога се уште има време да се направи...

Поддршка за Груби од ВМРО-ДПМНЕ: Тест за наркотици треба да има

По изјавата на Артан Груби дека од ДУИ ќе поднесат иницијатива за таканаречен „ветинг“, односно контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна...

Груби бара нарко-тестови за сите кои вршат јавни функции

И пратеникот на ДУИ Артан Груби смета дека е потребно да се воведе контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна дејност, како што...

Последни вести

Незири: Царовска има диктаторски амбиции, може да ја вработиме како уредник

Ако Царовска сака да ги уредува насловите на текстовите ќе и понудиме да биде уредник, е коментарот на еден од уредниците на истражувачкиот медиумски...

Садула Дураки поднесе оставка, му пиша на Заев

Министерот за животна средина поднел освка на местото на прв човек на Министерството за животна средина. Дураку,  според предлогот на...
ФТО: независен

И ДУИ побара објаснување за акцијата во Љуботен

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, побара објаснување од Финансиска полиција за акцијата за заплена на тутун во скопското село Љуботен:

Унгарија рече „да“ за Македонија во НАТО, Ордановски го прогласи Сијарто за шизофреник

Парламентот во Будимпешта денеска едногласно го ратификувал протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. За протоколот, како што соопштија...