Уапсени седуммина што продавале лажни ковид тестови

Секторите за внатрешни работи Скопје, Битола, Тетово и Куманово во координација со Агенцијата за национална безбедност во текот на вчерашниот ден (26.12.2020) извршила претреси...

Ни требаат како лепче, а Филипче и Владата ги понижуваат и ги туркаат кон...

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари и објавува понижувачки документ од штипската болница од која се гледа дека во најтешкиот здравствен момент во историјата...

Македонија незаинтересирана за руската анти-ковид вакцина

Македонските власти не одговориле на понудата на Русија околу евентуална набавка на вакцината Спутник V, за која интерес пројавиле над 50 држави...

Примарното здравство пред бунт: Заев и Филипче ги изоставиле од помошта

Дел од лекарите што се во првите борбени редови во битката со ковидот се изоставени од власта за финансиска поддршка. Матичните лекари и здравствен персонал...

Не е само Македонија, 12 земји со 122 милиони луѓе чекаат вакцини од Бугарија

Македонските граѓани не се единствените на кои ќе им помага бугарската влада со доделување на дел од своите вакцини против Ковид-19. Според изјавите на министерот...

Филипче во Софија – ќе бара вакцини од Бугарија

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе присуствува на седница на бугарската влада на која, како што соопштија...

Лидерите на ЕУ со вонредна координација за новиот вид коронавирус

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, канцеларката Ангела Меркел, шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и првиот човек на ЕУ Шарл...

Ќерката на починатата беровчанка од корона: Зошто не сум изненадена дека се’ било по...

Ќерката на 41-годишната беровчанка Руменка Довичинска, која пред еден месец почина од компликации од ковид-19...

Комисијата бара од Свети Никола до Водици порестриктивни мерки за спас од короната

Комисијата за заразни болести ќе препорача до Владата нов пакет на рестриктивни мерки за период од 18 декември до 21 јануари, со цел да...

Ни 25-те мртви не ја спречија забавата со блех музика во СДСМ

Ни 25 мртви како последица од Ковид-19 кои денеска ги објавија здравствените власти не ги спречија новиот градоначалник на Штип и неговите сопартијци да слават...

Последни вести

Прашања кои го мачат твитерџија за запаленото македонско знаме во Софија во ноември

Твитерџија од Македонија реагира за осудата од бугарска и од македонска страна за запаленото знаме на Бугарија во Вевчани со контрапрашања за...

Тасевски: Стево и МНР што не пратија демарш кога Каракачанов ги нарече Македонците дивјаци?

Актерот Сашо Тасевски се вклучи во реакциите по запаленото бугарско знаме во Вевчани со прашање до претседателот Стево Пендаровски и до Министерството...

Вевчанци со три прашања за знамето до Заев, Пендаровски, МВР и МНР

❓ Прашања до Пендаровски, Владата, МВР и МНР, а сметам заслужуваат одговор: ❗ 1️⃣ Дали и зошто нѐ реагираше Пендаровски, Владата или МНР со демарш...

Убиен сведок во процесот во Хаг за кој исказ даде и Али Ахмети

На Косово денеска мртов е пронајден сведок на Специјалниот суд во Хаг пронајден мртов. Според косовските и српските медиуми се работи за поранешниот косовски полицаец...