Доматот – моќен природен антиканцероген

Лековитите својства на доматот се помалку, повеќе познати, но треба секогаш да се потсети дека тој е и моќен природен антиканцерогенат. Неодамна спроведените научни истражувања...

Кожата е чувствителна на УВ зраци

Чувствителноста на сонце или фотосензитивност е реакција на кожата на ултравиолетовите зраци. Еден тип реакција е фототоксична реакција која се јавува кога УВ зраците...

Грозјето го намалува крвниот притисок

Според новите испитувања, лицата чиј горен притисок се движи помеѓу 120 и 139 mm/hg, додека долниот притисок е помеѓу 80 и 90 mm/hg, можат...

Пијалок за намалување на холестеролот

Пијалокот направен од јаболка и збогатен со уште некои додатоци има ароматичен и сладок вкус без додавање на рафиниран шеќер и хемикалии, а добар...

Mедот храна која може ви го продолжи животниот век

Легендата вели медот е храна на боговите. Денеска е тешко да се замисли животот без мед. Тој е храна која може да го продолжи...

Боеми, внимателно на „Боемска“! (ГАЛЕРИЈА)

Ај да не почнуваме во стилот„ дали треба некој да се повреди па ‘надлежните’ да преземат мерки“, но движењето пешки по „Боемска“ улица“ во...

Еден од повредените полицајци во Шуто Оризари се бори за живот

По вчерашниот напад врз полицајци кои не биле на должност во населбата Шуто Оризари, еден полициски службеник се бори за живот.

Нема пари само за лицата со попреченост! (ВИДЕО)

„Протест со колички“ најавуваат лицата со попреченост неезадоволни што иако Македонија  е потписничка на конвенцијата на ОН, за еднаков пристап , не...

Богоевски не нарачувал кокаин туку масло од канабис за лек!

Павле Богоевски, потврди дека е негов гласот на снимката, која беше вчера објавена на социјалните мрежи како нова „бомба“.

По шпекулациите дека Катица Јанева имала „подврзан желудник“ – како изгледа тоа

Ефикасното слабеење со силиконски прстен на желудникот е оперативен зафат кој последните години е светски тренд. На овој зафат - gastric banding - кој ефикасно...

Последни вести

Карикатуристот Седо Перо со честитка за Солун, 1893 (ВИДЕО)

Карикатуристот познат под уметничкото име Седо Перо во пресрет на денешниот празник Денот на револуционерната борба 23 октомври подготви анимиран филм на кој...

Николов: Пркосот ни ја зачува културата во Егејска, кренете се во Република Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави паралела меѓу Македонците од селото на неговите предци кои се кренале против...

Стојкова-Серафимовска: Македонизмот во Македонија никогаш не бил посилен (ВИДЕО)

Според етномузикологот и експерт на УНЕСКО за нематеријално културно наследство Велика Стојкова-Серафимовска, посегнувањата по сè македонско и негирањето на Македонците предизвика контраефект...

Поранешен министер за надворешни работи позитивен на Ковид19

Добив позитивен разултат на тест за ковид, напиша на фејсбук поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. „Добар сум и немам симптоми. Не...