Мала енергетска бомба – јајца од препелица

Препелицата потекнува од Источна Азија, но во последно време се одгледува низ целиот свет. Јајцата од препелица биле неизоставен дел од трпезата на Египетските...

Кое е најлошото време од денот за ручек?

Според неодамна спроведено истражување чии резултати се објавени во списанието на американските клиники, ако сакате да ги намалите килограмите, тогаш задолжително треба да се...

Рибизли – слатки задоволства кои носат здравје

Црната и црвената рибизла се мали и вкусни бобинки кои доколку ги конзумирате редовно, вашето здравје навистина ќе се подобри. Црната рибизла е билка...

Сок од малина за енергија

Малината е дудинка со црвена боја и прекрасен вкус, една од најпопуларните дудинки во светот. Богата е со бројни растителни хранливи материи, витамини и...

Доматот – моќен природен антиканцероген

Лековитите својства на доматот се помалку, повеќе познати, но треба секогаш да се потсети дека тој е и моќен природен антиканцерогенат. Неодамна спроведените научни истражувања...

Денот започнува со банана, таа е и овошје и лек

Бананите се хранливо овошје кое ја има улогата на чувар на нашето здравје. Богато со витамини, минерали и растителни влакна, ова жолто тропско овошје...

Пролетното овошје за долговечност-КАЈСИЈА

Предностите од редовното конзумирање на кајсиите, особено во периодот на нивното природно зрееење се големи: - тие се нискокалорични и содржат витамини А, Б2, Б3...

Внимателно: Време е на алергии

Будењето на природата во пролетта, покрај сета раскош и убавина, со себе носи и состојби кои директно или индиректно, видливо или невидливо предизвикуваат низа...

ОВОШЈЕТО НА БОГОВИТЕ – УРМАТА

Во здравствена и нутритивна смисла, урмите се сметаат за најздраво овошје на планетата. Лесно се сварливи и се одличен извор на влакна кои се...

Препорачуваме за денеска: Овошна витаминска бомба

Покрај тоа што е вкусен, ова е овошен напиток полн со витамини, а особено е добар за заштита од настинка и грип. Бананата ќе...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...