Богоевски се пријавил себе и еден непознат сторител во полиција

Пратеникот Павле Богоевски во полициската станица Центар, се пријави самиот но и непознат сторител, односно авторот на постот на руската социјална мрежа...

Призна ли пратеникот кривично дело – дупките во одбраната на Богоевски

Пратеникот Павле Богоевски призна дека неговиот глас се слуша на аудио снимката објавена на социјалната мрежа ВК каде профилот Илија Громовник тврди дека членот...

Богоевски не нарачувал кокаин туку масло од канабис за лек!

Павле Богоевски, потврди дека е негов гласот на снимката, која беше вчера објавена на социјалните мрежи како нова „бомба“.

Во школо ќе одат само вакцинирани деца!

На денешната седница Владата одлучи дека училиште ќе можат да се запишат единствено деца кои се вакцинирани и за тоа имаат содветен документ.

Пластифицирана планета: До 2050 во океаните ќе има повеќе пластика од риби

Речиси 180 земји постигнаа договор кој има за цел значително да ја намали количината на пластика која завршува во океаните, објавија Обединетите нации.

Ресенскиот јунак Васил Јанкула тргна на пат

Денес во 9,00 часот пред зградата на Општина Ресен преспанецот Васил Јанкула започна неколкудневно патешествие со цел да ја обиколи државата со...

Земјава останува без медицински сестри

Стотина медицински сестри, од кои над 40 од Клиничкиот центар и од големите болници, последнава година заминале во странство или во приватните здравствени установи.

Кроасан со путер или кифлички со маргарин?

Има ли конечно одговор на вечната дебата дали е поздраво да се користи путер, или пак маргаринот е подобар за...

Жена треба да биде: Норвешка министерка порача – пушете и пијте колку сакате

Новата норвешка министерка за здравство, Силви Листауг, предизвика жестоки полемики кога јавно изјави дека луѓето треба да си допуштат да јадат, пијат и пушат...

Поради посетата на Папата, Клинички центар нема да прима пациенти

Во Клинички центар нема да биде дозволено паркирање и влез на приватни возила, д денеска во 18.00 часот до утре во 18.00 часот.

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...