Вистинска бројка на заболените од Ковид19 е 10 пати поголема од официјалната

Германскиот државен медиумски сервис Дојче веле објавува напис со наслов кој укажува дека реалната бројка на заразени од коронавирусот може да е десет пати...

Цените на ковид-вакцините ќе бидат „солени“

Од 50 до 60 американски долари, Фармацевтската компанија Модерна планира да ја продава стандардната доза на вакцина против коронавирус.

Нобелова за медицина за откривање на вирусот кој предизвикува цироза и рак на црниот...

Нобеловата награда за медицина годинава е доделена на Американците Харви Ј. Алтер и Чарлс М. Рајс, како и Британецот Мајкл Хаутон,...

Препорачуваме за денеска: Овошна витаминска бомба

Покрај тоа што е вкусен, ова е овошен напиток полн со витамини, а особено е добар за заштита од настинка и грип. Бананата ќе...

Да запливаме заедно

Пливањето на многу луѓе им е омилена летна активност. Рекреативното пливање по правило се поврзува со чувство на задоволство. Движењето во водата и пливањето...

Не палите цигара веднаш по јадењето?

Силната желба за цигара веднаш после јадење е нешто заедничко кај повеќето пушачи. Често веднаш палат затоа што мислат дека ќе им помогне при...

Лесно слабеење со помош на топла вода

Веројатно многумина од вас биле на диета барем еднаш во животот, сакале да го забрзаат метаболизмот и да го поттикнат преработувањето на храната. Веројатно...

Чајот од шипинки го смирува желудникот

Сокот или чајот од шипинки покрај тоа што е вкусен и богат со антиоксиданси ја подобрува работата на срцето, штити од рак на дојка,...

Го изораа сртот на Водно, нема веќе што да се сака (ГАЛЕРИЈА)

Граѓанин на Скопје вчера направи десетина фотографии по активностите на машинерија на сртот на Водно каде треба да поминува гасоводот за Тетово, Гостивар и...

Осло – европска зелена престолнина за 2019

Норвешкиот главен град  е прогласен за европска зелена престолнина за 2019 година, благодарение на напорите за намалување на емисиите на штетни гасови.

Последни вести

Карикатуристот Седо Перо со честитка за Солун, 1893 (ВИДЕО)

Карикатуристот познат под уметничкото име Седо Перо во пресрет на денешниот празник Денот на револуционерната борба 23 октомври подготви анимиран филм на кој...

Николов: Пркосот ни ја зачува културата во Егејска, кренете се во Република Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави паралела меѓу Македонците од селото на неговите предци кои се кренале против...

Стојкова-Серафимовска: Македонизмот во Македонија никогаш не бил посилен (ВИДЕО)

Според етномузикологот и експерт на УНЕСКО за нематеријално културно наследство Велика Стојкова-Серафимовска, посегнувањата по сè македонско и негирањето на Македонците предизвика контраефект...

Поранешен министер за надворешни работи позитивен на Ковид19

Добив позитивен разултат на тест за ковид, напиша на фејсбук поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. „Добар сум и немам симптоми. Не...