Внимавајте со кафето

Истражувањето на Мејо клиниката, спроведено на 4.500 испитаници, кое траело цели 3 децении, покажало дека луѓето помлади од 50 години, кои на неделно ниво...

Зошто да јадете брокули?

Брокулите се богати со многу витамини и минерали. Брокулите содржат витамин А, Ц, К и витамини од грпата Б.Витамин А во формата на бета-каротен. Една средно...

Не сакам да одам на училиште

На почетокот од учебната година поголем број на деца со нетрпение го очекуваат враќањето во училишните клупи. Но, за жал некои деца имаат страв...

Мрсната храна може да предизвика карцином на простата

Истражувањата потврдиле дека исхраната во која има зголемено количество маснотии може да придонесе за појава на карцином на простата, бенигна хиперплазија и простатитис. Освен...

Во сирењето е тајната на здравиот живот

Група на истражувачи од Универзитетот во Копенхаген открила дека консумирањето сирење може да ви помогне да го подобрите здравјето со подигнување на нивото на...

Како се нанесува парфем?

Коко Шанел советуваше да го нанесувате парфемот секаде каде што сакате да бидете бакнати. Иако тоа звучи доста интересно, не треба да заборавате дека...

Ставете шеќер во шампонот – резултатите феноменални

Дерматолозите истакнаа дека со додавање на малку шеќер во шампон ќе го имате најдобриот трик за убавина, но исто така и за здрава коса. Она...

Магдоносот е најздравиот додаток

Ова мало темно-зелено растение кое го има во градините, продавниците и чиниите со салата во секое македонско домаќинство, има убав вкус и широка палета...

Откриен е витамин „М“, кој чини чуда

Кога би се открил нов витамин кој ќе ни помогне да живееме подолго, ќе не штити од срцеви удари и ќе лечи депресија сите...

Грозјето го намалува крвниот притисок

Според новите испитувања, лицата чиј горен притисок се движи помеѓу 120 и 139 mm/hg, додека долниот притисок е помеѓу 80 и 90 mm/hg, можат...

Последни вести

Култната песна „Македонија“ на Дадо Топиќ наполни 47 години

Една од култните нумери на ексјугословенската рок група „Тајм“, песната „Македонија“ на авторот Дадо Топиќ, е снимена на 5 јуни 1973 година.

Да тоа сум јас – Што ми носи самодовербата? – Др. Пехчевска Поп-Илиев

Сигурно во најблиското опкружување можеме да забележиме голем број воспитани, чувствителни, образовани и добронамерни луѓе, а кои се несигурни во себе. Можеби и самите...

Корона: 105 нови случаи во Скопје, 26 во Куманово, 15 во Штип, 13 во...

Од вкупно 177 регистрирани случаи на заразени со коронавирус во последното денонокие, 105 се во Скопје, додека 26 се во Куманово, еден...

Заев: Ако ДУИ има премиерски амбиции, нема да биде дел од идната влада

По најавата на лидерот на ДУИ, кој на 18 роденден на партијата најави дека е дојдено време за премиер Албанец, на...