Короната одложи 1.500 операции во ГОБ „8-ми септември“

На одделот ордопедија и трауматологија во ГОБ „8-ми септември“ од почетокот на епидемијата на КОВИД-19 - кога беше пренаменето за прием на...

За 24 часа 12 починати, 132 нови случаи на корона

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починаа 12 лица, што е најголем број од...

Денеска 176 нови случаи на корона, 9 починати

За последните 24 часа регистрирани се нови 176 случаи на Ковид 19 од тестирани 870 граѓани што е просек од над...

СЗО бара фатастични 31 милијарда долари за справување со коронавирусот

Ќе бидат потребни повеќе од 30 милијарди американски долари за тестови, вакцини и третман на лица со коронавирус, соопшти Светската здравствена организација...

„Аџибадем систина“ не е ковид-центар

Согласно новата уредба на Владата, како и почитувајќи ги сите морално-етички и медицински принципи, ве известуваме дека Клиничката болница „Аџибадем...

Персоналот на ГОБ „8-ми септември“ на маки – без заштита собираат постелнина од заразени

Помошниот персонал на болницата ГОБ „8-ми септември“ има проблеми со неадекватна заштитата, иако секојдневно доаѓа во контакт со постелнината, навлаките од перниците,...

„Дексаметазон“ – евтин лек за тешко болните од коронавирус

Светската здравствена организација ги поздрави како „одлични вести“ резултатите од првите клинички испитувања кои покажуваат дека евтиниот и широко распространет стероид...

Корона: Околу 250 милиони луѓе во светот ќе завршат во болница!?

Околу 1,7 милијарди луѓе, или повеќе од една петтина од светското население, се изложени на ризик од потешка форма на Ковид-19, како...

ЕУ договори купување на 300 милиони вакцини против Ковид-19

Германија, Франција, Италија и Холандија потпишаа договор со фармацевтската група Astra Seneca со кој се обезбедува испорака 300 милиони дози можна...

Во „Аџибадем Систина“ дневно по 100 тестови за откривање на коронавирусот

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ како единствена здравствена установа која врши три вида на тестирање за детекција на вирусот ковид-19 значително придонесува во...

Последни вести

Ковачки: Македонија крвари и ако не го запреме крварењето од повеќе рани – ќе...

Полковникот на Армијата на Република Македонија, Драган Ковачки, со драматично предупредување при објаснувањето зошто заплива во политичките води и од неодамна е...

Стиховите на Петре М. Андреевски избришани од наставната програма

Во скратената наставна програма за четврта година по Македонски јазик и литература замислете изоставени се Анте Поповски, Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Петре М. Андреевски... Ова...

Македонци можат да учествуваат на настан на НАСА

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од...

Дукоска: Единствена платформа што функционира во Македонија е Тиранската

Глобалната координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, ја коментира неуспешната проба на Националната платформа за онлајн настава.