Патот до Рашче „поплочен“ со ѓубре

Во дива депонија која се протега на неколку километри е претворен патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче, главен извор...

Ресенскиот јунак Васил Јанкула тргна на пат

Денес во 9,00 часот пред зградата на Општина Ресен преспанецот Васил Јанкула започна неколкудневно патешествие со цел да ја обиколи државата со...

Кога камен-темелник за новиот Клинички центар?

Ветувањето дека до крајот а оваа година ќе биде ставен камен-темелник на новиот Клинички центар кој треба да...

Кој ги краде парите од луѓето што работат со најранливи категории деца?

До редакцијата на expres.mk пристигна отворено писмо потпишано од триесетина образовни и лични асистенти во кое бараат од Општина Карпош навремена исплата на хонорарите....

Др. Даниловски за Алфа ТВ: Студија за САД упатува на можност од 24 илјади...

Епидемиологот Драган Даниловски во вонредно издание на отворената програма на Алфа ТВ се обиде да направи аналогија со студија на американскиот епидемиолог и виролог...

СЗО бара фатастични 31 милијарда долари за справување со коронавирусот

Ќе бидат потребни повеќе од 30 милијарди американски долари за тестови, вакцини и третман на лица со коронавирус, соопшти Светската здравствена организација...

Лица на возраст од 30 до 39 години најмногубројни меѓу заразените со корона

Од регистрираните 790 новозаболени од Ковид-19 минатата недела, најголем број – 174 (22 отсто) се на возраст од 30 до 39...

Загадениот воздух и коронавирусот -смртоносна комбинација!?

За 15 отсто се зголемува ризикот од смртност од коронавирус со долготрајната изложеност на загаден градски воздух, покажуваат студиите објавени...

Најчеста болка на современиот човек: Болка во грбот

Колку пати не сте можеле да станете од кревет или да седите на столче, а сè од една единствена причина - болка во грбот....

Не бидете жртви на бронзениот тен

Лекарите се едногласни - солариумите немаат свои добри страни. Според нив, зрачењето во солариум е поопасно дури од сончањето на пладне. Запомнете, солариумите се...

Последни вести

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...

Алијанса-Алтернатива: Бучковски е назначен за шеф на Бујар Османи за да го дискредитира

Коалицијата Алијанса -Алтернатива смета дека дискредитацијата на албанските функционери е веќе добро позната појава во земјата, а дека со назначувањето на...