Благодетите на кокосовото масло

Да се најде нов и ефикасен производ за убавина е исто како да сте нашле нов пријател, но ако најдете нешто што можете да...

Со здрава храна до намалување на високиот притисок

Едно неодамнешно истражување покажало дека хипертензијата (зголемен крвен притисок) и во својот поблаг облик може да доведе до предвремено стареење и оштетување на мозокот,...

Препорачуваме: денеска изедете три праски

Прв најзначаен бенефит од праската се бета-каротените во нејзиниот состав. Овие пигменти во организмот се претвораат во ретинол (витамин А) и го чуваат и...

Помош за многу сериозни болести – чаша вода на празен стомак

Средовечна жена од Европа решила да го следи примерот на жените во Јапонија кои следат една стара традиција, и еден месец наутро пиела вода...

Најздравиот прехрамбен производ на светот – Чили лута пиперка

Чили лутите пиперки се популарни благодарение на својот зачинет вкус кој е неопходен дел на многу јадења и сосови. Лутиот вкус се должи на...

Дали сте знаеле дека четврток е најдобар ден за секс

Колку и да имате обврски, во понеделник задолжително треба да си најдете време за релаксација. Британско истражување покажало дека за 20% од луѓето е...

Грашокот-чувар на коските и срцето

На луѓето кои често чувствуваат замор, грашокот треба да им биде примарена храна бидејќи состојки кои ги содржи се здрави за енергијата во клетките...

Како да се откажете од пушењето?

Прво и најважно е да знаете дека откажувањето е тешко, но не и невозможно. Милиони луѓе низ светот секоја година се откажуваат од оваа...

Храна против стареење

Редовното вежбање, здравата исхрана и користењето на соодветни креми се најдобри природни начини да го задржите младешкиот изглед што подолго. Но има одредена храна...

Мала енергетска бомба – јајца од препелица

Препелицата потекнува од Источна Азија, но во последно време се одгледува низ целиот свет. Јајцата од препелица биле неизоставен дел од трпезата на Египетските...

Последни вести

ВД директор на АМС од ДУИ исплатил рекордна сума на тетовски нотар

Вкупно околу 800 илјади евра од кои околу 380 илјади се казнени камати исплатил државен функционер на ДУИ на извршител од Тетово. Агенцијата за млади...

Извршител од Тетово во еден ден наплатил 50 милиони денари од Агенцијата за млади...

Агенцијата за млади и спорт за еден ден му исплатила 50 милиони денари на сметката на извршителот Дашмир Саити од Тетово....

Статус на денот

Од објавите на познатиот охридски мрчатор Иљче Затаракоски

Без импровизации: Алтернатива бара одложување на стартот на школската година

Партијата Алтернатива оценува дека училиштата и наставниот процес ги чека нов неуспех и го повика министерот за образование и наука да...