Фејсбук против дезинформациите за вакцините

Фејсбук ја зајакнува борбата против дезинформациите за вакцините, објави Асошиетед прес. Социјалната мрежа соопшти дека ќе ги сокрива групите и страниците кои шират лажни...

Амбасадори го чистат Скопје

На денечната акцијаа на ЈП „Комунална хигиена“ за чистење на Скопје се приклучија и амбасадорот на Франција Кристијан Тимоние и в.д. амбасадорката...

Новите 12 возила за брза помош „зјаат“ празни

Дванаесетте нови возила на Брза помош, се уште не се регистрирани и ја немаат потребната медицинска опрема, објави „Факултети“. Во...

Од утре лек само со лична карта

Граѓаните од утре ќе можат да подигнат лекови од било која аптека во било кој ден од месецот. Се укинуваат досегашните квоти,...

Почнува: Лекари од Штип во карантин по контактот со директорката Нина Цаца Биљановска

Неколку лекари специјалисти од штипското кожно одделение се во домашна изолација, откако биле во контакт со директорката на Клиниката за кожни болести,...

Д-р Пановски: Ситуацијата со коронавирусот излезе од контрола!

„Работата е веќе испуштена од контрола, не требаше да се пуштат навечер младите да шетаат, затоа што...

Почна производството на руската вакцина против Ковид-19

Министерството за здравство на Руската Федерација соопшти дека започнало производство на вакцина против коронавурусот која беше развиена од научниците во Националниот...

„Аџибадем Систина“ со најмодерен дијагностички центар во регионот

Со инвестиција од над 20 милиони евра од отворањето до денес, Клиничката болница „Аџибадем Систина“. го создаде најмодерниот...

Доматот – моќен природен антиканцероген

Лековитите својства на доматот се помалку, повеќе познати, но треба секогаш да се потсети дека тој е и моќен природен антиканцерогенат. Неодамна спроведените научни истражувања...

Кожата е чувствителна на УВ зраци

Чувствителноста на сонце или фотосензитивност е реакција на кожата на ултравиолетовите зраци. Еден тип реакција е фототоксична реакција која се јавува кога УВ зраците...

Последни вести

Карикатуристот Седо Перо со честитка за Солун, 1893 (ВИДЕО)

Карикатуристот познат под уметничкото име Седо Перо во пресрет на денешниот празник Денот на револуционерната борба 23 октомври подготви анимиран филм на кој...

Николов: Пркосот ни ја зачува културата во Егејска, кренете се во Република Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави паралела меѓу Македонците од селото на неговите предци кои се кренале против...

Стојкова-Серафимовска: Македонизмот во Македонија никогаш не бил посилен (ВИДЕО)

Според етномузикологот и експерт на УНЕСКО за нематеријално културно наследство Велика Стојкова-Серафимовска, посегнувањата по сè македонско и негирањето на Македонците предизвика контраефект...

Поранешен министер за надворешни работи позитивен на Ковид19

Добив позитивен разултат на тест за ковид, напиша на фејсбук поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. „Добар сум и немам симптоми. Не...