Македонецот кој прими вакцина против Ковид-19: Не може да се заразам, ниту пак да...

„Се чувствувам добро и сигурно знаејќи дека вирусот не може да ме зарази и јас никој не можам да заразам. Тоа е...

Вонредна вест: Претседателот Трамп префрлен во болница

Со возила на американската армија американскиот претседетел Доналд Трамп по полноќ по македонско време е префрлен во болницата Валтер Руд во градот Бетесда во...

R.I.P. Умираат за вода и топол збор – потресно писмо до Филипче

Кумановецот Филип Трендафиловски му испраќа отворено писмо на министерот за здравство во кое ја раскажува одисејата на неговиот татко кој починал во нехумани услови. Целиот...

Јагодите, љубовта и сексот

Јагодите се првото сезонско овошје на нашето поднебје, кое пристигнува по долгите зимски месеци. Тие се вистински богат извор на витамини, минерали, растителни влакна...

Здраво и вкусно овошје : Диња

Дињата претставува одличен извор на витамини, минерали и нутритиенти кои се важни за човековото здравје. Дињата е богата со калиум, витамин Ц, флуориди, фолати,...

Сливите се извор на живот

Богати се со витамини, калиум, магнезиум, железо и растителни влакна. Имаат дури 87 грама вода и 11 грама јаглехидрати. Тоа е нивното височество-сливите! Сливите...

Вклучете 3 јаболки во вашето мени

Јадењето на едно јаболко во денот помага да останете здрави, а три можат да ви помогнат да ги изгубите вишокот килограми. Со држењето диета...

Започнете го денот со напивка од цвекло

Вистинска енергетска бомба која ќе ве расони и ќе ви ги обезбеди сите потребни минерали и витамини за добро функционирање во текот на работниот...

„Ослободување на Скопје“: утре нов филм за прскањето против комарци

Авиони кои ќе прскаат против комарци, утре во 5 часот ќе полетаат од спортскиот аеродром, при што ќе биде снимено и „ново“ видео како...

Во светот недостигаат 6 милиони медицински сестри

Светската здравствена организација (СЗО) пpeдyпрeдувa дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри, а тоа најдобро се покажа сега за...

Последни вести

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...

Алијанса-Алтернатива: Бучковски е назначен за шеф на Бујар Османи за да го дискредитира

Коалицијата Алијанса -Алтернатива смета дека дискредитацијата на албанските функционери е веќе добро позната појава во земјата, а дека со назначувањето на...