Додека Филипче монтира видеа, дојдовме до црниот рекорд

Според неофицијалните брифинзи од здравствени извори денеска Македонија ќе дојде до највисоката бројка на заразени од коронавирусот. Според се уште официјално непотврдени информации денеска...

Мала енергетска бомба – јајца од препелица

Препелицата потекнува од Источна Азија, но во последно време се одгледува низ целиот свет. Јајцата од препелица биле неизоставен дел од трпезата на Египетските...

Газирани пијалаци: неодминливи и штетни

Секојдневно сме сведоци на консумација на голема количина на газирани пијалаци кои освежуваат и засладуваат, а во голем број средини се и неизоставен дел...

Како се нанесува парфем?

Коко Шанел советуваше да го нанесувате парфемот секаде каде што сакате да бидете бакнати. Иако тоа звучи доста интересно, не треба да заборавате дека...

Дали вегетаријанската исхрана е здрава?

Благотворното делување на вегетаријанската исхрана е докажано во бројни научни студии. Ваквата исхрана е здравствено прифатлива и може да ги обезбеди сите потребни нутритиенти,...

Единствен јаткаст плод кој содржи витамин Ц

Костените се единствени кои содржат Ц витамин од целата група на јатки. И тоа на една шака костени можете да задоволите дури 40% од...

Заев посакува идниот Клинички да биде во Ѓорче!

Премиерот Зоран Заев денеска од собраниска говорница соопшти дека се разгледуваат три можни локации за изградба на идниот клинички центар, кој ќе чини околу...

Маските против загаден воздух – во април?

Министерството за внатрешни работи вчера распиша тендер за набавка на маските кои штитат од загадениот воздух. Доколку биде...

Дали ќе биде прогласена епидемија на мали сипаници!?

Комисијата за заразни болести утре ќе одлучува дали е неопходно да се прогласи епидемија на морбили во земјав, откако има регистрирани случаи во 20...

Во Гази Баба не сакаат Центар за наркозависници (ВИДЕО)

Граѓани од општина Гази Баба денеска протестираше пред фабриката „Металски завод – Тито“ кадер се планира да биде префрлен Центарот за зависници од Кисела...

Последни вести

Хајредини: Кој знае што ќе биде Бучковски задутре

Статус на денот дефинитивно е објавата на фејсбук на поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, кој, веројатно е збунет од екпресното менување...

МПЦ-ОА, МАНУ и УКИМ со меморандум за почитување на волјата на македонскиот народ

Во документ наречен "Македонски манифест" трите столба на македонската државност и национална посебност за прв пат во историјата заедно апелираат во обидот да се...

Мери Николова за Бучковски: Спаси глава од затвор, доби награда… Дно“

„Се збогати од државата, судот му го застари делото спаси глава од затвор. Заев го награди и си го...

За 24 часа 22 починати, 1.324 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19, сподели министерот за здравство Венко Филипче...