Концерт на „Љубојна“ во МОБ

Eден од најреномираните македонски етно-бендови, „Љубојна“, вечер со почетокот во 19:30 часот, во Македонската опера и балет, по прв пат...

Петар Грашо ја посрамоти целата македонска влада

Хрватската музичка ѕвезда Петар Грашо на својот концерт во Скопје индиректно ја посрамоти македонската влада со својот коментар за тоа како ја доживува Македонија...

За 100.000 евра Дино Мерлин ќе ги забавува Скопјани за Нова Година

Според „Курир.рс“, хонорарите на балканските ѕвезди за новогодишната ноќ се вртоглави и се движат од 30.000 до 100.000...

Панки со нов имиџ

На социјалните мрежи се споделуваат фотки од пејачот на „Куку Леле“, Сашо Каимовски Панки кој деновиве беше пyштен од притвор...

Симон Трпчески посвети концерт на беломорските Македонци (ВИДЕО)

Маестро Симон Трпчески деновиве настапи на гала концерт заедно со Националниот оркестар на Узбекистан во главниот град Ташкент. Концертот тој им го посвети на Македонците...

„SPORT LIFE“ ве води на ЕУРО 2020 во ракомет

Започна акцијата на Sport Life „Навиваме заедно“. Играчите на Sport Life ќе се натпреваруваат за пакет-аранжман за двајца во Виена на Европското првенство во...

МОБ со спектакуларна изведба на „Кармина Бурана“ пред рекордни 6.000 гледачи во Сараево

Македонска опера и балет ги награди со спектакуларна изведба на музичко-сценскиот спектакл „Кармина Бурана“ рекордните 6.000 гледачи во салата „Мирза Делибашиќ“ во...

Тарик Филиповиќ за „Северна“ во „Кој сака да биде милионер?“: За мене тоа е...

Водителот на квизот „Кој сака да биде милионер“ на Хрватска телевизија, Тарик Филиповиќ, и понатаму ја признава само Македонија, без „Северна“.

Свиња бркаше грчки ТВ новинар во живо (ВИДЕО)

Новинар по име Лазо на грчката телевизија Антена се соочи со проблем откако при јавување во живо се соочи со голема свиња која не...

„На врх брда врба мрда“: Кон најновиот филм на Манчевски

Филологот, македонист и публицист Трајче Бјадов со своја анализа на новиот филм на Милчо Манчевски, „Врба“. „Го гледав 'Врба'. Ако нешто направил добро во филмот...

Последни вести

Ганка до Самуел: Креаторите на СЈО сакаат ново СЈО преку ЈО

Професорката Ганка Цветанова ја коментира старата изјавата на ЕУ амбасадорот Самуел Жбогар кој пред дебаклот со СЈО на Катица Јанева на кој тој беше...

Јордан Јованов и неговата мајка ќе живеат во пристоен дом, “кривецот” е Електрометал

Меѓу десетината граѓани и компании кои им помогнаа на Јордан Јованов и неговата мајка се најде и фирмата Електрометал која донираше опрема за...

Влатко Македонски – Пишува Роберт Димитриевски

Влатко Лозаноски покажа како. Со мал гест, но на отворена сцена и пред голем аудиториум, ѝ зададе уште еден удар на „Северна“....

Фетаи бара ЕУ да асистира во избор на обвинители

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи на денешната расправа за предлог-законот за ЈО, побара при изворот на обвинители за гонење организиран криминал...