Почина Борис Џепароски, македонски уметник од Германија и вљубеник во Македонија

На 47 години, во Германија ненадејно почина македонскиот уметник Борис Џепароски, кој го привлече вниманието со своите дела направени со резбање дрво...

Започна емисијата “Тешки муабети” со Љупчо Палевски (ВИДЕО)

Порталот инфомакс.мк започна да ја емитува емисијата "Тешки муабети" во која се анализираат повеќе актуелни теми од македонската политичка сцена. Заедно со Љупчо Палевски -...

IN MEMORIAM: Последен поздрав до една од најкреативните македонски архитектки

Денеска на скопските градски гробишта во Бутел е погребана Марина Мициќ основач и сопственик на компанијата „Милениум дизајн“. Мициќ важи за една од најдобрите македонски...

„Таксират“ стартува вечерва со „Архангел“

Со концерт на групата „Архангел“, под мотото „30 години љубов“ вечер во салата „Борис Трајковски“ почнува 22-то издание на „Таксират“.

Дуа Липа ги повика Албанците во САД да гласаат за Бајден (ВИДЕО)

Британската пејачка со косовско потекло Дуа Липа ги повика Албанците од САД на претстојните претседателски избори да гласаат за кандидатот на демократите...

Најдобар типувач Битолчанец – Прогласен победникот на Типстер купот на Sport Life

Типстер купот на Sport Life му донесе стан на Водно на играч од Битола. Денес, клучевите од оваа главна премија му беа врачени на младиот...

Утре почнува “NASA SPACE APPS CHALLENGE 2020” – и Скопје дел од глобалниот проект

Учесниците ќе можат да разговараат со 5 ексклузивни говорници од NASA, Google, Blue Origin, MIT меѓу кои и Астронаут со 2 лета во Вселената Овој викенд...

Се бара најдобриот типувач – Старт на Типстер купот на Sport Life За 2020/21

Од денеска, 01.10.2020 г. започнува новата сезона 2020/2021 на Типстер купот на обложувалниците „SPORT LIFE“. Овој долгогодишен натпревар секоја сезона носи новини и вредни премии...

Почина српскиот режисер Горан Паскаљевиќ

Авторот на над 30 документарни и 13 играни филмови, почина во Париз на 74 години.

Холандски фотограф го реконструира ликот на Александар Македонски

Професионалниот фотограф и дигитален уметник од Холандија, Бас Утервајк, кој со своите креации фрла светлина врз тоа како би можеле да изгледаат...

Последни вести

Спасовски вчера и денес во контакт со пола Влада и раководство на СДСМ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва објави дека е позитивен на Ковид19. Вчера Спасовски беше на конгресот на СДСМ со премиерот Заев, вицепремиерите Љубчо...

Клиничката слика на министерот Спасовски е добра, тестот за Ковид19 е позитивен

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид19, дека има благи симптоми но дека има добра клиничка слика. "Почитувани, би сакал...

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...