Македонија доби еколошка химна: Состојбата врие, терај се во ПМ (ВИДЕО)

Музичарот Горан Јанкуловски, познат како Стиховен Калибар, заедно со легендарниот Горан Трајковски објавуваат нова песна на тема загадување. Песната насловена "Све у ПМ" со алузија...

Шпанска лотарија: 2,3 милијарди евра за среќните добитници

Секоја година на 22 декември милиони Шпанци го очекуваат извлекувањето на традиционалната божикна лотарија „Ел Гордо“ која има 200 годишна традиција.

,,Џезилка” на Ренџов излегува пред публиката

Во понеделник, 24 декември 2018 г. во 20 часот, во клуб-ресторанот “Портофино”, ќе биде промовиранo најновото ЦД издание на Петар Ренџов, насловено како „Jazzilka”. Најновиот...

Путин ќе ги дисциплинира раперите

Рускиот претседател Владимир побара да се најде начин како да се контролира рапот, кој станува се популарен во Русија. На средбата со советниците по културни...

Рекордни суми за чоколадно ремек дело на хуманитарна аукција во Скопје

Здружението на граѓани „Позитиво“ и Фондацијата СТЕМ Академија ја организираа хуманитарната аукција именувана како „Чоколаден спектар„ со цел да се соберат средства за...

Кирк Даглас наполни 102 години

Американскиот актер Кирк Даглас полни 102 години, а роденденот ќе го прослави во градот Мастердам во државата Њујорк, каде се родил и каде пораснал. Даглас...

Стилот на Сергеј Варошлија на тапет во „Камионџија Шоу“ (ВИДЕО)

Водителот Сергеј Варошлија кој е познат по тоа што на телевизија критикува или дава пофалби за начин на облекување на различни луѓе се најде...

Кога новинар добива награда за другарство

Новинарот Тони Димков кој е еден од најдобрите македонски новинари во областа култура ја доби најубавата награда во кариерата. Наградата му ја додели фестивалот Таксират...

Трамп вели дека кога бил млад личел на Елвис Присли

За време на митингот во понеделникот во градот Тупело, Мисисипи - местото на раѓање на Елвис Присли - Доналд Трамп ги воодушевил неговите приврзаници...

Почина режисерот на „Последното танго во Париз“

Бернардо Бертолучи, еден од најпознатите филмски италијански режисери,  почина на возраст од 77 години по долга болест, објавија Corriere della Sera и La Stampa. Меѓу...

Последни вести

МНР со упатство за странски новинари: „Македонец“,„македонски“, не „северномакедонец“ и „северномакедонски”

Министерство за надворешни работи на официјалната веб-страница објави упатство за странски новинари во кое низ конкретни примери посочува како да се користи...

Мицкоски го открива пеколниот план на Заев

Не зборувам напамет кога велам за нарачаните убиства на Заев, само што во овој момент ни на крај памет не ми е со нив...

Косово ќе се дели, договор на 12 јуни во Вашингтон?

ЕУ и САД се подготвени да ја прифатат размената на територија меѓу Србија и Косово, пишува германскиот весник „Франкфуртер Рундшау". Според...

Миле Јанакиески во домашен притвор, Ристовски останува во „Шутка“

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува...