Почина режисерот на „Последното танго во Париз“

Бернардо Бертолучи, еден од најпознатите филмски италијански режисери,  почина на возраст од 77 години по долга болест, објавија Corriere della Sera и La Stampa. Меѓу...

Македонија осми пат 12. на детски „Евросонг“ (ВИДЕО)

Марија Спасовска со песната „Дома“ го освои 12. место меѓу 20 земји на детскиот „Евросонг“ во Минск, Белорусија, што е седми таков пласман на...

Најдобрата претстава во Хрватска ја режирал Македонец

Најдобрата театарска претстава за 2018 година во Хрватска во изведба на Хрватскиот Национален театар од Сплит е режирана од македонскиот режисер Дејан Пројковски. Ова вчера...

Трамп именуваше дизајнерка на чанти за амбасадор

Американскиот претседател ја именуваше модната креаторка, Лана Маркс, за нов американски амбасадор во Јужноафриканската Република. Маркс, која е по потекло од Јужна Африка, дизајнира луксузна...

Енио Мориконе наполни 90 години

Светски познатиот композитор, автор на музиката за речиси 500 филмови, Енио Мориконе, денеска го прославува 90 роденден и продолжува со турнејата „60 години музика“...

Се облекла како Елена Тројанска – остана без амбасадорска функција

Турската амбасадорка во Уганда, Седеф Јавузал, беила повикан во Анкара, откако на приемот по повод 95 годишнината од модерна Турција, (29 октомври) се појавила...

Елена Ристеска се враќа со „Сили за крај“ на српски (ВИДЕО)

Македонската пејачка Елена Ристеска ќе го освојува музичкиот пазар на Србија со својата најнова песна „Сили за крај“, испеана на српски јазик, придружена со...

Меган Меркл облече фармерки и отвори 30 работни места во Камбоџа

Меган Маркл, сопругата на британскиот принц Хари, има неверојатна „дарба“: Каква и облека да облече, таа веднаш станува хит... Последен случај е со производителот на...

Ирска пејачка премина во ислам (ВИДЕО)

Ирската пејачка  Sinéad O’Connor  ја смени верата и премина во ислам. Пејачката позната по хитот од 1990-те „Nothing compares 2 U“го промени името во Шухада...

Јани Бојаџи: Борбата е тешка ама ќе победиме

Режисерот Јани Бојаџи кој е потписник на писмото на 40 македонски и светски интелектуалци против Преспанскиот договор, порачува дека на крајот сепак ќе...

Последни вести

Калајџиев: Притвори се одредуваат за политички цели

„Може да се сомневаме дека понекогаш притворот што го бараат обвинителите, а судиите го одобруваат од други причини, на пример пропагандни ефекти, политички цели, можеби...

Не му го одзедоа пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Не беше постигната согласност во Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски.

Изет Зеќири, претседателски кандидат на Алијанса и на Беса?

Доколку Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат...

Тортевски: Нападот врз Јанакиевски и Ристовски може да се одрази на екстрадицијата на Груевски

Нападите врз Јанакиески и Ристовски во притворското одделение во затворот во Шуто Оризари, може негативно да се одрази на барањето на Македонија...