Амбасадорот Тимоние го виде “Ругање со Христос”, Заев, БЕСА и ДУИ во небрано

- Ти благодарам. Го гледав филмот вечерва. Повеќе го разбрав како медијација врз наследството на културата на насилство, отколку било што друго и пред...

За Ариф од „Ругање со Христос“

„Сега откако го изгледав филмот „Ругање со Христос“ можам со мирна совест да кажам дека етноцентричноста на албанските политичари во Македонија, е само што...

Како неутралец го доживеа филмот ,,Ругање со Христос” на Јани Бојаџи

Професорката од Факултетот за ветерина Благица Сековска која е активист за зачувување на животната средина со оценка за филмот Ругање со Христос, кој беше...

Почина оперската дива Монсерат Кабаје (ВИДЕО)

Шпанската оперска ѕвезда Монсерат Кабаје почина на 85-годишна возраст, соопшти утрово Би-би-си. Познатиот сопран почина утрово во болницата „Сант Пау“ во каталонската престолнина, Барселона, каде...

Почина Шарл Азнавур, легендата на француската шансона (ВИДЕО)

Францускиот композитор од ерменско потекло, пејач, писател, поет и актер, почина во својата 94 година од животот. Роден бил во Париз на 22 мај 1924...

Интервју со Аница Добра, лауреат на фестивалот Киненова 2018

„Покондирана тиква“, „Веќе видено“, „Собирен центар“, „Балкан експрес“, „Како пропадна рокенролот“, „Црниот бомбардер“...и уште многу други филмови имаат една заедничка нишка – актерката Аница...

Објавен носечкиот саундтрак од ,,Ругање со Христос” (ВИДЕО)

"Од сопственото униние сме восхитени" и "По беспаќата на бесрамот" се вели во стиховите од насловната нумера од филмот "Ругање на Христос" на Јани...

Заев сподели спот на струмичанецот што ја пееше,,Марионка”

Премиерот Заев на својот фејсбук профил споделува порака и видео спот на неговиот сограѓанин пејачот Васил Гарванлиев кој е познат по детската песна "Марионка"...

Со евро кафе, Скопје најефтино во Европа

Според најновата листа на интернет платформата за брзи и евтини карти за автобуски и железнички сообраќај “Wanderu” , на најевтините и најскапите градови во...

Последни вести

Николов до ВМРО-ДПМНЕ: Треба да има еден став за името

Лидерот на Македонското движење за меѓународна соработка (ММДЧП) Бил Николов апелира македонската опозиција да има само еден став за името на државата. "До #ВМРО: Единствен...

Калајџиев: Притвори се одредуваат за политички цели

„Може да се сомневаме дека понекогаш притворот што го бараат обвинителите, а судиите го одобруваат од други причини, на пример пропагандни ефекти, политички цели, можеби...

Не му го одзедоа пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Не беше постигната согласност во Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски.

Изет Зеќири, претседателски кандидат на Алијанса и на Беса?

Доколку Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат...