Истражување на „Меѓаши“: Родителите со разлики за наставата, единствени за здравјето

Во периодот од 22.07.2020 година до 03.08.2020 година, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ спроведе квантитативно онлајн Истражување за ставовите и искуството на родителите/старателите...

Заплеткани во магичниот круг на благодарноста, пишува Д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на Д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Во последно време размислувам како околу нас сѐ повеќе провејува...

“Меѓаши” од МОН бара посебно внимание за најранливите ученици во онлајн наставата

Првата детска амбасада во светот Меѓаши со апел до образовните власти да најдат решение за најранливите категории ученици како организација која континуирано и...

Идеа Лаб со еко акција на Маврово: СТОП за уништувањето на природата

Изминатите денови тимот на Идеа Лаб уживаше во убавините на Маврово. По многуте организирани тим билдинзи за компании кои што ги има организирано оваа...

Ќе трчаме спринт или маратон? – Пишува д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Денови во ова чудно секојдневие, почнуваат со редовна рутина и...

Златаноска Попова: До септември децата да се вратат во училиште

Институциите да не спијат, да го искористат летниот распуст и да најдат модел од септември да ги вратат децата во училишните клупи, бара надворешниот...

Емоционална компетентност е новата класика – Д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на Д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Кога зборуваме за успешноста во нашите животи или кога креираме...

За сите идни средношколци – објавени протоколите за упис

Средните училишта од Скопје, како Орце Николов, Ѓорѓи Димитров и Раде Јовчевски- Корчагин, ги објавија официјалните протоколи и распоредот за прием на документите за...

Да тоа сум јас – Што ми носи самодовербата? – Др. Пехчевска Поп-Илиев

Сигурно во најблиското опкружување можеме да забележиме голем број воспитани, чувствителни, образовани и добронамерни луѓе, а кои се несигурни во себе. Можеби и самите...

Можеме ли да летаме низ животот? – Пишува Д-р Пехчевска Поп Илиев

Секојдневно правиме одредени избори, секој час, секој ден, а со тоа си ја креираме и сопствената иднина. Дури и во овој момент, вие правите...

Последни вести

Протест и блокада во Скопје (ЖИВО)

Владата и Министерството за надворешни работи во пероиотот помеѓу 12,30 и 14 часот ќе бидат блокирани со протестот што го организира...

За да има он-лајн седници треба да се менува Уставот!

Само доколку владејачките СДСМ и ДУИ покренат иницијатива за измени на Уставот, опозицијата ќе седне на маса за разговори за онлајн...

Дозволено за министeрски возила!? (ФОТО)

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи со службеното возило „Фолксваген пасат“ утрово беше паркиран на Кеј 13 Ноември во Скопје.

Грција вознемирена: Спорот Бугарија-Македонија му штети на НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една ...