Ќе трчаме спринт или маратон? – Пишува д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Денови во ова чудно секојдневие, почнуваат со редовна рутина и...

Златаноска Попова: До септември децата да се вратат во училиште

Институциите да не спијат, да го искористат летниот распуст и да најдат модел од септември да ги вратат децата во училишните клупи, бара надворешниот...

Емоционална компетентност е новата класика – Д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на Д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Кога зборуваме за успешноста во нашите животи или кога креираме...

За сите идни средношколци – објавени протоколите за упис

Средните училишта од Скопје, како Орце Николов, Ѓорѓи Димитров и Раде Јовчевски- Корчагин, ги објавија официјалните протоколи и распоредот за прием на документите за...

Да тоа сум јас – Што ми носи самодовербата? – Др. Пехчевска Поп-Илиев

Сигурно во најблиското опкружување можеме да забележиме голем број воспитани, чувствителни, образовани и добронамерни луѓе, а кои се несигурни во себе. Можеби и самите...

Можеме ли да летаме низ животот? – Пишува Д-р Пехчевска Поп Илиев

Секојдневно правиме одредени избори, секој час, секој ден, а со тоа си ја креираме и сопствената иднина. Дури и во овој момент, вие правите...

„Пиксел“ фирма која ветува: Го „скротија“ Сонцето за наши потреби

Пиксел Гроуп Скопје, првата фабрика за производство на фотоволтаични модули во земјата го прослави вториот роденден со проширен...

Ѓун Ѓунсој: „Аџибадем Систина“ има значајна улога во борбата со пандемијата во земјава

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е единствена болница во земјава во која се изведуваат три типа тестови за коронавирус, вели Ѓун Ѓунсој,...

Бидете она што сакате да бидете! – Д-р Пехчевска Поп-Илиев

Единствено што дава резултат во животот е да се биде она што вистински сме. Сите останати варијанти произведуваат незадоволство и гнев. Можеби не секогаш...

Предизвик за сопствена среќа – Др. Пехчевска Поп Илиев

Секојдневно слушам и се соочувам со многу чести изреки дека сме во постојана борба. Борба за подобар живот, за среќа, успех, за здравје,...

Последни вести

Столе Попов со обраќање за паметење на „Браќа Манаки“ – за идентитетот, јазикот, негациите...

Режисерот Столе Попов остави печат врз 41. Меѓународен фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола не само како добитник на наградата...

Пресретнат пакет со отровот рицин наменет за Трамп

Федералното истражно биро (ФБИ) и американската тајна служба, овластени да го штитат претседателот на САД, покренаа истрага за пресретнатиот пакет со отровот...

Бугарски адвокат за Меморандумот: Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни

„Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни“, го коментира бугарскиот адвокат Емил А. Георгиев меморандумот од Бугарија до земјите-членки на Европската унија во...

Градско бара книжевник што ќе решава сè освен јазични проблеми (ФОТО)

Општината Градско бара работник што ќе покрива повеќе теми, како прекугранична соработка, екологија, евроинтеграции и друго, за што вработениот треба да добива плата од...